Nowy numer 33/2018 Archiwum

W podróż po torach

Jest ich w Polsce kilka. Najsłynniejsza bez wątpienia jest ta w Bieszczadach, ale ta, która biegnie przez kilka miejscowości Lubelszczyzny, w niczym jej nie ustępuje.

Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892. Założył ją Jan Kleniewski, który wybudował drewniane tory z Polanówki do cukrowni w Zagłobie. W 1900 r. położono pierwsze tory żelazne, a w 1918 r. kolejkę przejęły Polskie Koleje Państwowe. Wąskotorówka uzyskała wówczas stałe połączenie z koleją normalnotorową w Nałęczowie. Ruch towarowy trwał nieprzerwanie do 2001 r., a przewozy pasażerskie do 1993 r. 

Dziś Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa należy bez wątpienia do większych atrakcji Lubelszczyzny. W sezonie od maja do października w każdą niedzielę kursuje pociąg turystyczny, którego trasa przebiega przez malownicze tereny Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla. Przejazd trwa 3,5 godz. i połączony jest z ogniskiem na stacji w Polanówce.

Pociąg jedzie w tempie 20 km/godz., co umożliwia spokojne podziwianie krajobrazu.

- Najwięcej mamy turystów spoza regionu, ale bardzo często odwiedzają nas też mieszkańcy z naszych stron - informuje pani Izabela, która na co dzień w jednym z pięknie odrestaurowanych budynków kolei przyjmuje grupy zorganizowane, a w niedzielę turystów indywidualnych. - W ostatnią niedzielę kolejką przejechało 150 osób, czasami bywa i więcej - opowiada. 

Dodatkowe atrakcje towarzyszące przejazdem kolejką to plenerowy pokaz filmów na stacji w Karczmiskach, dni otwarte i warsztaty fotografii, a także możliwość obejrzenia zabytkowych urządzeń i budowli  kolejowych oraz Muzeum Kolejki na stacji w Karczmiskach.

Wagony NKW przystosowane są również do przewożenia rowerów, uatrakcyjniając korzystanie z licznych szlaków kolejowych powiatu ppolskiego.

Kolejka wyjeżdża w każdą niedzielę z Karczmisk o godz. 11. Pociąg pokonuje trasę do Opola Lubelskiego, wraca do Karczmisk, by potem dojechać do Polanówki, gdzie podróż wieńczy ognisko. 

Dla grup zorganizowanych przejazdy są także organizowane w ciągu tygodnia. 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma