Od początku tygodnia młodzi twórcy pod okiem znanej pisarki Iwony Chmielewskiej próbują opracować koncepcję książki opowiadającej o autyzmie. Wszystko w ramach edukacyjno - społecznego programu "Inny Lublin - naprawianie świata".
Najpierw młodzi lubelscy artyści wizualni, pisarze i scenarzyści spotkali się z dorosłymi osobami dotkniętymi autyzmem, by spróbować zrozumieć ich świat i nauczyć się o nim opowiadać. A od poniedziałku w Domu Słów przy ul. Żmigród, wraz z pisarką Iwoną Chmielewską, próbują tworzyć książkę, która wykorzystując język sztuki w przystępny sposób opowie dzieciom o autyzmie.
- To projekt, który zajmuje się osobami wykluczonymi w naszym społeczeństwie: autystycznymi, niepełnosprawnymi ale też ubogimi - wylicza Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN - Chodzi o to, by znaleźć sposób na budowanie z nimi solidarności i uczenie innych empatii - podkreśla Jędrek.
Pierwszym etapem programu, będzie stworzenie książki obrazkowej związanej z konkretnym rodzajem niepełnosprawności, w tym przypadku z autyzmem i zespołem Aspergera. - Młodzi artyści próbują znaleźć takie artystyczne środki wyrazu, by dzieci mogły zrozumieć czym jest autyzm - informuje G. Jędrek - Bo dzieci w większości nie wiele wiedzą o tym zaburzeniu.
Gotowa książka będzie podstawą do serii spotkań organizowanych w szkołach, by uwrażliwiać młode osoby na obecność obok nich innych, dotkniętych jakąś formą niepełnosprawności.
Iwona Chmielewska - urodzona w 1960 roku, absolwentka grafiki na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka i ilustratorka wyjątkowych książek obrazowych dla dzieci i dorosłych. Szczególną popularnością cieszy się w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Korei Południowej, jej książki doceniają jednak czytelnicy i wydawcy na całym świecie. W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce ukazało się jedenaście jej książek.