Na targach sakralnych - jak każdych targach - można coś kupić, można też coś sprzedać. Jednak organizatorzy chcą zaproponować towary, których nie da się dotknąć, choć w dzisiejszym świecie są bezcenne.
Nie chodzi tu tylko o promocję, prezentację i sprzedaż produktów o charakterze sakralnym. Targi nie mają na celu jedynie przyciągania klientów chcących zakupić ornat do kościoła, świece, nagłośnienie czy nowoczesne oświetlenie. Rynek w tym zakresie jest poniekąd nasycony, choć nie brakuje świątyń, w których przydałoby się poprawić jakość nagłośnienia czy oświetlenia, a nawet zainstalować tanie ogrzewanie.
Organizatorzy stawiają coraz mocniejszy nacisk na aspekt szkoleniowy i formacyjny. Ofertę kierują do duszpasterzy oraz parafian. Spotkania z ciekawymi osobami, instrukcja z zakresu komunikacji oraz promocji parafii poprzez stronę internetową - mogą tylko pomóc w skutecznym prowadzeniu duszpasterstwa i ewangelizacji we współczesnych warunkach życia.
Ubiegłoroczne targi pokazały, że katolicy nadal nie doceniają tego typu wydarzeń. Podczas szkolenia z zakresu komunikacji parafii z wiernymi za pomocą najnowszych narzędzi, które prowadził Tomasz Kuryło z agencji interaktywnej Enzo, frekwencja nie była zachwycająca. A szkoda. Bo treści przekazywane przez T. Kuryło to najnowocześniejszy produkt w zakresie komunikacji. Tego typu szkolenia są kosztowne, a poza tym żeby z nich skorzystać trzeba czekać w długiej kolejce.
Jednak zdaniem organizatorów idea spotkań szkoleniowych i formacyjnych ma sens - i nie można z niej rezygnować. Podczas targów odbędzie się panel tematyczny „Model diakonijny parafialnej rady duszpasterskiej jako fundament wspólnoty parafialnej”.
- Parafia jest miejscem służby wszystkich ochrzczonych. Nikt nie powinien być tylko biernym konsumentem - dodają specjaliści. - Cieszymy się, że ten warsztat dojdzie do skutku. Myślę, że powinniśmy się zastanawiać w jakim kierunku iść by przyciągnąć do wspólnoty parafialnej, także ludzi młodych - tłumaczy Ewa Kołodyńska, koordynator targów Lubsacro.
Współczesność wymaga również znajomości narzędzi, technik rozmowy i przekazu wiedzy ze strony nauczycieli. Dlatego na Lubsacro odbędą się warsztaty skierowane do katechetów i nauczycieli religii, które poprowadzi Stowarzyszenie Pedagogów „Natan”. Wychowanie do mediów i korzystania z mediów to zdaniem prowadzących istotne zadanie pedagogów.
Wychodząc naprzeciw potrzebom duszpasterskim organizatorzy przygotowali również warsztaty pokazujące jak przygotować kandydatów do bierzmowania. Panel nosi tytuł „Szkoła życia - inne niż wszystkie przygotowanie do bierzmowania”.
- Myślę, że nasze propozycje spotkają się z dobrym przyjęciem i zainteresowaniem księży, katechetów i rodziców, ale także osób, które są zaangażowane w życie swojej parafii - dodaje Ewa Kołodyńska. Targi odbędą się w dniach od 29 do 30 września przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie. Bezpłatny wstęp jest dla wszystkich osób, które zarejestrują się w biurze targów przed wejściem lub za pomocą strony internetowej.
Szczegóły na www.lubsacro.targi.lublin.pl.