Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bierzmowanie - ostatni sakrament?

Już kilkanaście lat temu niemieckojęzyczne artykuły o tematyce teologicznej i pastoralnej biły na alarm, że bierzmowanie jest coraz częściej ostatnim sakramentem, do jakiego przystępuje znaczna część osób ochrzczonych. Myśleliśmy, że to nas nie dotyczy. Byliśmy w błędzie.

Problem z przygotowaniem do bierzmowania istnieje. Brak jest też ciągłości formacji po przyjęciu tego sakramentu? Choć zapewne nie wszędzie.

Ponadto, ostatnia klasa gimnazjum nie jest do końca najszczęśliwszym czasem na przyjęcie znamion Darów Ducha Świętego. Młodzi zmieniają szkołę, zmieniają środowisko, a w związku z tym mają również mniejszy kontakt ze swoją rodzinną wspólnota parafialną.

Z całą pewnością w formacji kandydatów do bierzmowania - trzeciego w kolejności sakramentu inicjacji chrześcijańskiej, który nie jest wcale sakramentem dojrzałości - nie sprzyjają dzienniczki obecności, które są potwierdzeniem obecności na poszczególnych nabożeństwach okresowych, Mszach św. oraz zbiórkach.

Coraz częściej podnosi się zarzut, że podczas przygotowania do bierzmowania nie buduje się wspólnoty oraz więzi emocjonalnej między kandydatami. Specjaliści podkreślają nie dość wystarczającą formację od strony teologicznej.

Inni pytają - jak to możliwe, skoro katecheza jest w szkole, a dodatkowo w salce parafialnej, która na rok staje się miejscem formacji kandydatów do bierzmowania. Pojawia się wątpliwość dotycząca katechizacji rodziców i współpracy z nimi.

Dla teologów i pedagogów jasnym się wydaje, że po okresie formacji dzieci na poziomie szkoły podstawowej następuje utrata dotychczasowego dorobku na poziomie gimnazjalnym. Jednak teoria to jedno – a praktyka to drugie.

- Droga młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich  łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie? - pyta biskup w czasie liturgii. Młodzi chórem odpowiadają - Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary, i do postępowania według jej zasad. Amen.

Jak zachować ten entuzjazm i potencjał ludzi młodych, którzy są przyszłością Kościoła?

Co zrobić, aby bierzmowanie nie kończyło ich aktywności we wspólnocie Kościoła? Być może Czytelnicy zechcą podsunąć rozwiązania lub podzielić się własnym doświadczeniem w tym względzie.

Od jakiegoś czasu organizowane są pogłębione kursy dla katechetów i księży na ten temat, także w naszej archidiecezji. Pytanie czy mają szansę stać się antidotum na dotychczasowe trendy, jakie obserwujemy wśród ludzi młodych po bierzmowaniu.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej zaprasza już na drugie warsztaty formacyjne dla osób przygotowujących kandydatów do bierzmowania. Zaproszenie dotyczy zarówno osób duchownych jak i świeckich. Warsztaty odbędą się 5 września (sobota) w Domu Spotkania w Dąbrowicy. Rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godziny 18.00. Organizatorzy zapewniamy obiad dla uczestników. Udział jest nieodpłatny.

Współczesność wymaga również znajomości narzędzi, technik rozmowy i przekazu wiedzy ze strony nauczycieli i księży. Dlatego podczas kolejnych targów sakralnych Lubsacro w Lublinie odbędą się warsztaty skierowane do katechetów i nauczycieli, które poprowadzi Stowarzyszenie Pedagogów „Natan”.

Wychodząc naprzeciw potrzebom duszpasterskim organizatorzy przygotowali również warsztaty pokazujące jak przygotować kandydatów do bierzmowania. Panel nosi tytuł „Szkoła życia - inne niż wszystkie przygotowanie do bierzmowania”.

- Myślę, że nasze propozycje spotkają się z dobrym przyjęciem i zainteresowaniem księży, katechetów i rodziców, ale także osób, które są zaangażowane w życie swojej parafii - mówi  Ewa Kołodyńska, koordynator targów.

Targi odbędą się w dniach od 29 do 30 września przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie. Bezpłatny wstęp jest dla wszystkich osób, które zarejestrują się w biurze targów przed wejściem lub za pomocą strony internetowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy