Lubartów będzie stolicą

W Lubartowie nie biegają tylko dla samego biegania. Półmaraton, a wiec dystans ponad 21 km oraz bieg integracyjny, bieg duchowieństwa, bieg dzieci i bieg Caritas - mają w tym roku szczególne znaczenie.

Podczas spotkania z organizatorami biegów w Lubartowskim Domu Kultury nie mogło zabraknąć Marcina Sochy, prezesa stowarzyszenia Alwernia. Wygląda na typowego człowieka „orkiestrę”. Podkreśla, że jest wychowany w duchu franciszkańskim.

 - Alwernia jest stowarzyszeniem działającym przy klasztorze ojców kapucynów w naszym mieście. Założyły je osoby świeckie formowane przez zakonników. Działamy lokalnie, staramy się pomagać ludziom na różnych płaszczyznach. Tym razem będziemy pomagać przez organizację dużej imprezy sportowej. W tym roku organizujemy bieg wraz ze stowarzyszeniem Niech się Serce Obudzi, które zajmuje się pomocą dzieciom niepełnosprawnym i terminalnie chorym - wyjaśnia M. Socha.

W Lubartowie nie biegają tylko dla samego biegania. Półmaraton, a wiec dystans ponad 21 km oraz bieg integracyjny, bieg duchowieństwa, bieg dzieci i bieg Caritas mają w tym roku szczególne znaczenie.

Lubartów będzie stolicą   Marcin Socha /facebook - Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu osoby w pełni sprawności jak i niepełnosprawne, chcemy przełamywać bariery i uprzedzania. Trasa została przygotowana tak, aby odbyły się wszystkie biegi, łącznie z biegiem Caritas. My zbieramy na leczenie i rehabilitację Ani i Basi, a Caritas na ośrodek charytatywny w Krasnymstawie. Tu nie ma sprzeczności, ani konkurencji - stwierdza Socha.

- Dziewczynki są siostrami, obie z niepełnosprawnością. Rodziców, mimo wysiłku, nie stać na zapewnienie im pełnej rehabilitacji oraz niezbędnego sprzętu do poruszania się poza domem. Dlatego Lubartowiacy zwrócili się do uczestników półmaratonu o dobrowolne wpłaty na potrzeby dziewczynek, będzie tez zbiórka publiczna - dodaje.

Kampania Biegi Caritas organizowana jest w naszej archidiecezji już po raz trzeci. Jak co roku ma ona na celu zebranie pieniędzy na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom, który stale zabezpiecza potrzeby najmłodszych podopiecznych, finansując wyprawki szkolne, dożywianie w szkołach, stypendia socjalne i naukowe, wypoczynek letni oraz zimowy, a także operacje i rehabilitacje. - W tym roku uwaga skupiona zostanie w sposób szczególny na wykończeniu pomieszczeń Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie, z których na co dzień korzystać będą dzieci - tłumaczy Magdalena Pawlak.

W tym roku biegi Caritas odbędą się w Krasnymstawie, Nałęczowie, Lubartowie, Chełmie, Puławach, Łęcznej oraz w Lublinie.

- Chcemy się integrować. Zanim przyjedziemy do konkretnego miasta szukamy partnerów akcji charytatywnej i sportowej. Przy okazji pół-maratonu lubartowskiego, biegu integracyjnego i biegu duchowieństwa – dołączamy z biegiem Caritas. Chcemy działać ze społecznościami lokalnymi, by pewne rzeczy robić wspólnie. Już 13 września Lubartów stanie się stolicą lubelskiego biegania - mówi Joanna Skólimowska.

Aby wziąć udział w biegu Caritas trzeba znaleźć sponsora biegu na przynajmniej 150 zł. Kolejne pakiety są nieco droższe, ale jak pokazały lata ubiegłe – darczyńców nie brakowało.

Bez wsparcia lokalnych władz organizację tego typu przedsięwzięcia trudno sobie wyobrazić.

 - Po raz pierwszy pobiegłem dla Caritas w tamtym roku. Zbieraliśmy środki dla Julki Piskorskiej, którą wsparł sam papież. Dzisiaj dziewczynka stawia pierwsze kroki samodzielnie, nawet po schodach - mówi Radosław Szumiec, wiceburmistrz miasta Lubartów.

Zapisy na poszczególne biegi za pomocą stron internetowych: www.biegcaritas.pl oraz www.alwernia.org.pl i www.lubartow.biega.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..