GN 43/2020 Archiwum

Księża prawosławny i katolicki na ambonie

Już teraz zapraszamy na kolejną Debatę Dwóch Ambon, zatytułowaną "Smak krzyża - barwa krzyża", która odbędzie się tradycyjnie u ojców dominikanów.

W debacie udział wezmą o. Korneliusz Wilklel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju, oraz ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

Temat, jaki poruszą uczestnicy debaty, to krzyż u katolików i krzyż u prawosławnych.

Organizatorem jest dominikańska Fundacja „Ponad Granicami”. Wydarzenie odbędzie się 8 września (wtorek) o godz. 19 w klasztorze dominikanów przy ul. Złotej 9, na Starym Mieście w Lublinie. Spotkanie poprowadzi o. Tomasz Dostatni OP.

W ubiegłym roku naprzeciw siebie stanęli dwaj dominikanie - o. Ludwik Wiśniewski z Lublina i o. Paweł Krupa z Warszawy. Debatowali o sumieniu.

O. Wiśniewski zaznaczył w ubiegłorocznej debacie, że przyszedł czas, byśmy uznali autonomię indywidualnego sumienia. Według niego, uznanie takiej autonomii oznacza przyznanie racji temu, że każdy człowiek jest od urodzenia wyposażony w zdolność rozpoznawania dobra i zła.

- To tak, jak z ziarnem. Kiedy wrzuca się je w ziemię, ono samo z siebie wie, jak ma rosnąć i rozwijać się zgodnie z zasadami swego gatunku. Tak samo człowiek posiada w sobie wszelkie narzędzia niezbędne do rozpoznania prawdy. By z nich korzystać, potrzebne są rozum i wola - mówił o. Wiśniewski.

Podkreślał też, że umysł i wola mogą być zaćmione, niejako chore, dlatego niezbędne jest ciągłe badanie otaczającego nas świata i szukanie prawdy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama