Nowy numer 43/2020 Archiwum

Krzyż łączy

Cząstka krzyża, na którym umarł Jezus, przechowywana przez lubelskich dominikanów, przyciąga tu ludzi. Szczególnie tych, którzy w swoim życiu niosą różne własne krzyże codzienności. Dziś wielkie święto, podczas którego Krzyż wyjdzie na ulice.

- Ze względu na przechowywane w naszej bazylice relikwie Krzyża Świętego, 14 września, kiedy to kościół obchodzi uroczystość Podwyższenia Krzyża, to najważniejszy dzień w naszej wspólnocie - mówi Grzegorz Kluz przeor lubelskiego klasztoru.

Geneza tego święta sięga XIV wieku, kiedy to cesarzowa Helena znalazła relikwie Krzyża Świętego.

Na Golgocie wybudowano dwie bazyliki: Męczenników i Zmartwychwstania. W nich 14 września wystawiono relikwie drzewa Krzyża Świętego do adoracji.

- Krzyż to nie element wystroju naszych mieszkań czy biżuteria, ale znal Miłości Boga, którą mamy kontemplować. Dlatego do dorocznych uroczystości przygotowywaliśmy się w dwóch wymiarach: duchowym, na który składają się rekolekcje o krzyżu i debata dwóch ambon na temat krzyża i wymiarze kulturalnym czyli przez konkurs "Klasztor w sercu miasta" i koncert dla przyjaciół, który w tym roku poprowadził Piotr Selim. Zwieńczeniem przygotowań jest wieczorna Eucharystia w bazylice, a po niej procesja ekumeniczna na plac po Farze - mówi ojciec przeor.

14 września to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy to wierni zarówno z kościoła katolickiego, jak i prawosławnego i ewangelickiego modlą się wspólnie idąc za krzyżem Jezusa.

Program uroczystości:

14 września
Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego
msze święte: 6.30, 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00

17.00 - Uroczysta Eucharystia celebrowana przez Bp. Mariana Rojka
ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiego
po mszy św.:

Procesja na Plac po Farze z relikwiami
Liturgia Słowa - Parafia Prawosławna
Biesiada na wirydarzu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama