Nowy numer 42/2019 Archiwum

Historia doceniona

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia", wręczono siódmą już Nagrodę im. prof. Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej książki dotyczącej najnowszej historii Polski. W tym roku trafiła ona do dr Ewy Rzeczkowskiej z KUL za pracę zatytułowaną "Bogu, Polsce, Bliźnim. Tajne organizacje harcerskie w Polsce w latach 1944-1956".

Fundacja im. prof. Tomasza Strzembosza docenia młodych historyków od 2008 r.

We współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas, co roku w drodze konkursu, przyznaje nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł. dla historyka, który wydał swą pierwszą lub ewentualnie drugą książkę dotyczącą najnowszej historii Polski. 

Książka musi być wyłącznie dziełem oryginalnej twórczości autora oraz wynikiem jego własnych badań.

Dodatkowym równie ważnym kryterium jest konieczność napisania książki językiem, który byłby zrozumiały nie tylko dla historyka i naukowca, ale także dla przeciętnego czytelnika.  

Nagroda in. prof. Strzembosza jest aktualnie jedną z największych nagród przyznawanych młodym naukowcom. 

Do tej pory wśród osób, które odebrały prestiżową nagrodę, znalazły się m.in. dr Tadeusz Ruzikowski, dr Paweł Kowal oraz dr Joanna Hytrek - Hryciuk. 

W tym roku jury w składzie: prof. dr hab. Tomasz Szarota - przewodniczący, Irena Lasota, prof. dr hab. Andrzej Paczkowski, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Wojciech Materski oraz dr hab. Marek Wierzbicki, zdecydowało, że nagroda powinna trafić do dr Ewy Rzeczkowskiej za książkę " Bogu, Polsce, Bliźnim. Tajne organizacje harcerskie w Polsce w latach 1944-1956". 

- Byłam naprawdę bardzo zaskoczona, bo do końca nie było wiadomo, kto otrzyma nagrodę - mówi dr Ewa Rzeczkowska - Do drugiego etapu konkursu zostało nominowanych pięć książek. To bardzo dobre pozycje, napisane w nowoczesny sposób, więc tym bardziej cieszę się, że to moja książka została przez jury doceniona. 

Książka dr Rzeczkowskiej to pokłosie pracy doktorskiej, której promotorem był prof. Mirosław Piotrowski a recenzentem prof. Janusz Kurtyka. 

Pozycja już w 2009 r. została wyróżniona przez Polską Akademię Nauk oraz IPN w konkursie na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku". 

Dr Ewa Rzeczkowska ukończyła historię (2004 r.) i prawo (2006 r.) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Aktualnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii KUL JPII - Katedra Historii Najnowszej. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Historii KUL JPII. Zajmuje się dziejami społeczno-politycznymi Europy w XX w., historią oporu społecznego w powojennej Polsce i Europie, stosunkami państwo-Kościół w XX w. oraz organami bezpieczeństwa PRL. Publikowała w piśmie "Glaukopis", "Tekach Komisji Historycznej Oddziału Lubelskiego PAN", piśmie IPN "Pamięć i Sprawiedliwość", "Roczniku Humanistycznym KUL" oraz "Przeglądzie Uniwersyteckim" wydawanym przez KUL. Jest też członkiem zarządu stowarzyszenia pn. "Europejski Instytut Studiów i Analiz" z siedzibą w Lublinie

Więcej o nagrodzonej książce oraz autorce, już wkrótce w papierowym wydaniu GN. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL