Witold i Danuta Danielewiczowie od czterech dekad prowadzą jedyny w Polsce dziecięcy chór śpiewający muzykę dawną. W tym roku małżonkowie świętują jubileusz swojej pracy artystycznej.
Z okazji jubileuszu zespołu do Polski przyjechały chóry z Niemiec i Meksyku, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Szczygiełki i świat".
Msza św. dziękczynna za 40 lat pracy artystycznej państwa Danielewiczów twórców dziecięcego chóru "Szczygiełki", odprawiona w uroczystość św. Stanisława Kostki, była najważniejszym elementem świętowania.
Uczestniczyli w niej zarówno obecni jak i byli chórzyści, a także miłośnicy muzyki wykonywanej przez poniatowski chór.
- Ich występy zachwycają nie tylko ucho i serce, ale cieszą także i oko przez wielobarwne stroje współgrające z utworami - przyznał w czasie homilii abp Stanisław Budzik. - Podziwiamy ogromny dorobek artystyczny państwa Danielewiczów oraz ich chórzystów i muzyków.
W ciągu 40 lat chóry Witolda i Danuty Danielewiczów wykonały ponad 3 tys. koncertów w Polsce i zagranicą. Ponad 100 razy wyjeżdżały do wszystkich krajów Europy, ale także do Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady i Ekwadoru.
Edukację muzyczną odbyło przez ten czas ok 4 tys. dzieci i młodzieży. - Gratuluję wam z całego serca tych wspaniałych osiągnięć - mówił arcybiskup. - Dziękujemy wam za to, że tak pięknie reprezentujecie w Polsce i na świecie Poniatową i Lubelszczyznę, a także naszą archidiecezję. Pamiętajcie, że Bóg powołuje was do wielkich i pięknych rzeczy tak jak powoływał patrona dzisiejszego dnia.
Dziecięcy chór "Szczygiełki" został założony w 1975 roku przez muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów w Poniatowej. Początkowo zespół liczył ok. 30 członków, z biegiem lat rozrastał się i dziś do chóru należy ok. 300 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 18 lat.
Młodzi adepci muzyki umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie "Szczygiełki", w zależności od predyspozycji i umiejętności muzycznych. Chóry te śpiewają utwory komponowane przez kompozytorów polskich i obcych na przestrzeni od XIV w. do współczesności.