Nowy numer 5/2023 Archiwum

Z kulturą do nieba

Franciszkańskie Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Parafii "Poczekajka" zaprasza na kolejny już projekt kulturalny, którego celem jest zaangażowanie społeczne mieszkańców i promowanie kultury chrześcijańskiej.

W ofercie przygotowanej przez Franciszkańskie Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej znajdują się różnorodne wydarzenia.

Już 26 września odbędą się pierwsze warsztaty, tym razem skierowane do małżeństw i zatytułowane „Jak zdobyć Cię na nowo. Pielęgnacja miłości małżeńskiej na co dzień” prowadzone przez o. dr Piotra Zajączkowskiego. Warsztaty skierowane są do małżonków przeżywających trudności w budowaniu wzajemnych relacji.

Wpisując się w wydarzenia kulturalne dotyczące obchodów Roku św. Jana Pawła II na 11 października zaplanowano koncert "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II". 

W programie koncertu wykonane zostaną utwory wokalno-instrumentalne Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego "Laetatus sum", Józefa Haydna "Eja gentes", Antonio Vivaldiego "Magnificat" RV 610, Józefa Zeidlera "Veni Creator", Gabriela Fauré Cantique da Jean Racine oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta "Benedictus sit Deus".

Kolejnym wydarzeniem także w październiku będzie autorski koncert poezji śpiewanej w wykonaniu młodej wokalistki ze Świdnika Moniki Kowalczyk. W klimatycznym koncercie wokalistce będzie towarzyszył zespól muzyków. Utwory piosenkarki dotykają codziennych spraw dotyczących świata, walki dobra ze złem, miłości i drugiego człowieka.

Tradycyjnie w listopadzie z okazji święta narodowego Odzyskania Niepodległości został przygotowany koncert "Moja Ojczyzna. Moje Miasto" w wykonaniu lubelskiego chóru La Musica przy akompaniamencie Piotra Selima. Będzie można usłyszeć "Lubelski Tryptyk Styczniowy" i fragmenty Tryptyku „Moje miejsca” napisanego i skomponowanego przez twórców pochodzących z lubelskiego środowiska artystycznego - Hannę Lewandowską (słowa) i Piotra Selima (muzyka).

Tradycją projektu "Z Kulturą do Nieba" jest organizacja warsztatów muzyczno-liturgicznych, które poprowadzi znany kompozytor i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie Piotr Pałka. Odbędą się one 20 - 22 listopada. 

Ostatnią inicjatywą skierowaną szczególnie dla młodzieży gimnazjalnej i szkól średnich będzie 10 grudnia autorski program Piotra Kajetana Matczuka "Rozmowa z piramidami". - Koncert ten z tekstami polskich romantyków utrzymany jest w bardzo dynamicznej konwencji, ociera się o sotf-rock - wyjaśnia proboszcz parafii na Poczekajce  o. Waldemar Grubka. - Koncert spełnia także funkcję edukacyjną, bo młodzież nie tylko słucha wielkich tekstów polskiej literatury, ale też w zapowiedziach między piosenkami poznaje ich historie, opowiadane w bardzo ciekawy sposób - przekonuje. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre konieczne są jednak zapisy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy