Wydaje się nam, że żyjemy w bezpiecznym świecie, gdzie wszystko jest transparentne i oczywiste. Tymczasem ogromne rzesze ludzi cierpią i przeżywają dramat egzystencji. Handel ludźmi i niewolnictwo nie dzieją się wyłącznie gdzieś daleko. Mają miejsce wszędzie tam, gdzie człowieka traktuje się jak przedmiot.
W najbliższą niedzielę, 18 października będzie obchodzony IX Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Mieszkańcy Lublina będą mieli okazję włączyć się w kampanię przeciwko współczesnym formom niewolnictwa. Wystarczy przyjść na Plac Zamkowy lub do wybranego przez siebie kościoła w ścisłym centrum miasta.
- To szczególna okazja, by wsłuchać się w krzyk 27 mln niewolników, wykorzystywanych do pracy w nieludzkich warunkach, zmuszanych do prostytucji, żebractwa, sprzedawanych jako towar albo pozbawianych życia dla pozyskania organów do transplantacji - stwierdza s. Irena Karczewska FMM.
Tego dnia, w wielu miastach naszego kraju będą miały miejsce kampanie edukacyjne i informacyjne oraz spotkania modlitewne.
Zdaniem s. Ireny modlitwa ma w tym względzie ogromne znaczenie. Zachęca wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniach zaplanowanych na ten dzień w Lublinie. - Jeżeli ktoś nie będzie mógł być razem z nami, niech modli się w domu. Każda modlitwa jest ważna - dodaje.
W ramach obchodów IX Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi w Lublinie - zaplanowano najpierw przemarsz ulicami Starego Miasta i pantomimę. Rozpoczęcie będzie miało miejsce na Placu Zamkowym o godz. 15.00.
- Przemarsz będzie również czasem spotkań profilaktyczno-edukacyjnych z napotkanymi po drodze mieszkańcami naszego miasta i gośćmi - tłumaczy s. Irena.
Następnie w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście odbędzie się program modlitewny. Od godz. 17.45 adoracja Najświętszego Sakramentu, potem różaniec. Ostatnim punktem obchodów będzie Msza św. o godz. 19.00.
Kampania na rzecz Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi odbywa się w głównych miastach Polski z inicjatywy Sekcji przeciwdziałania Współczesnym Formom Niewolnictwa „Bakhita”.
- Kiedyś oglądałam film o niewolnictwie i sprzedaży kobiet. Nie sądziłam jednak, że dzisiaj jest jeszcze taki problem oraz, że jest obchodzony taki dzień - mówi Monika, studentka dziennikarstwa. - W tamtym roku widziałem plakat w kościele Świętego Ducha, zwróciłem na niego uwagę, ale pomyślałem, że to pewnie przesadzone. Wprawdzie czytałem kilka artykułów o handlu ludzkimi narządami, więc domyślam się, że prawdopodobnie ten problem istnieje, być może na szersza skalę - dodaje Łukasz.
- Kampania pod hasłem „Połóżmy kres współczesnemu niewolnictwu” zostanie zwieńczona modlitwą o zaprzestanie handlu ludźmi oraz w intencji wszystkich osób, które padły ofiarą niesprawiedliwości, oszustwa i są w różny sposób wykorzystywane. Celem kampanii jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem współczesnego niewolnictwa oraz wezwanie do przeciwdziałania temu procederowi. Wolontariusze będą zachęcać napotkane osoby do modlitwy rozdając bileciki, które jednocześnie spełniają rolę informacyjno-edukacyjną - czytamy na stronie Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.