Na spotkanie z papieżem Franciszkiem młodzi chcą się dobrze przygotować. Od dawna planują logistyczne posunięcia z przyjęciem swoich rówieśników z różnych stron świata, ale przede wszystkim przygotowują się duchowo. Temu sprzyja modlitwa w obecności symboli Światowych Dni Młodzieży.
Lublin już po raz drugi gości krzyż i ikonę Matki Bożej, które są symbolami Światowych Dni Młodzieży. Tym razem symbole są w gościnie u studentów.
- Nie mogę się już doczekać spotkania z papieżem w Krakowie, ale także wizyty innych młodych ludzi, którzy do nas przyjadą. Moja rodzina chce przyjąć gości, którzy wybiorą Lublin jako miejsce przygotowania do krakowskich uroczystości, włączyliśmy się w przygotowania w parafii, planujemy jak zapewnić im atrakcyjny pobyt, szukamy innych rodzin gotowych otworzyć swoje domy. Od października jestem studentką I roku prawa dlatego wizytę symboli SDM w środowisku akademickim traktuję bardzo osobiście - mówi Zosia Kruk.
Krzyż i ikona Matki Bożej są wśród studentów od wczoraj wieczorem. Dziś w procesji przeniesiono je z kościoła akademickiego KUL do kościoła przy Politechnice Lubelskiej. - To okazja by dać świadectwo na ulicy, że traktujemy poważnie naszą wiarę i chcemy się nią dzielić. Dzięki wyjściu na ulice Lublina, może niektórzy przechodnie dopiero się dowiedzą, że do Polski, w tym do Lublina przyjadą młodzi ludzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem, a zanim pojadą do Krakowa spędzą tydzień w różnych miejscach Polski, w Lublinie także - mówi ks. Adam Bab koordynator przygotowań do SDM w archidiecezji lubelskiej.
Drewniany krzyż nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego, młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu.
Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszyły kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży. To właśnie oni poprosili by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec święty spełnił ich prośbę i w Niedzielę Zmartwychwstania powierzył i krzyż Roku Świętego. To wydarzenie było zarówno początkiem wędrówki krzyża po całym świecie, ale też zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży.
Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani, który należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech, po raz pierwszy na ŚDM pojawił się w 2000 r. kiedy to kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.
W 2003 r. Jan Paweł II powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie, zachęcając młodych, by przez Maryję jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa.
Te właśnie symbole gromadzą nie tylko młodych, ale i starszych, którzy otaczają modlitwą nadchodzące SDM.