Na 160 mkw., w miejscu, gdzie kiedyś była apteka, dziś działa nowy ośrodek – DDK „Czuby Południowe”. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie.
Domy kultury to miejsca wyjątkowe. To tutaj rozpoczyna się spełnianie marzeń o byciu aktorem lub malarką. Tutaj można powrócić po latach do dawnych, często już zapomnianych pasji albo odnaleźć nowe. Można też twórczo spędzać czas z całą rodziną, rozwijać zainteresowania, szlifować talenty. Domy kultury to także miejsca spotkań z inspirującymi ludźmi i dyskusji na ważne tematy. Otwarte, gościnne, przyjazne, gromadzące ludzi o różnych potrzebach i oczekiwaniach wobec kultury. Takim właśnie miejscem, jak zapowiadają jego twórcy, ma być DDK „Czuby Południowe”.
– Miejscem spotkań „wokół” i „z” kulturą, wyjątkowym dla mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe oraz dla wszystkich osób, które zechcą nas odwiedzić – podkreślają. Nowy dom kultury, który funkcjonuje dopiero od kilkunastu dni, jest filią działającego w Lublinie już od pięciu lat Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Inicjatywa powstania miejsca spotkań z kulturą na osiedlu Czuby Południowe wyszła od mieszkańców.– W tej dzielnicy nie działały do tej pory żadne instytucje kulturalne. To dzięki apelom mieszkańców została uruchomiona filia naszego domu kultury. Jak informuje Katarzyna Duma z DDK „Węglin” odpowiedzialna za promocję, część zajęć, które były prowadzone w DDK na Węglinie, została przeniesiona właśnie do DDK „Czuby Południowe” ze względu na warunki lokalowe, które tam panują. – Teraz są tam prowadzone warsztaty manualne, warsztaty komiksowe czy warsztaty słowa – wylicza K. Duma. – Jest też sala muzyczna, więc tam odbywa się nauka gry na gitarze oraz pianinie – dodaje. Dotychczasowa oferta DDK „Węglin” została podzielona między dwie placówki. Na Węglinie zainteresowani mogą skorzystać głównie z zajęć ruchowych oraz teatralnych, natomiast na Czubach oprócz tych, które już funkcjonowały w DDK „Węglin”, pojawiły się nowe projekty. – Mamy bardzo fajne spotkania dla młodzieży i dorosłych w ramach Otwartej Pracowni Medialab – wyjaśnia K. Duma. – To cykl zajęć z wykorzystaniem nowych technologii. Niezwykle interesująco zapowiada się także działalność klubu seniora „Bombonierka życia”. Mieszkańcy Lublina w wieku dojrzałym mogą w miłej atmosferze przy kawie i herbacie, uczestniczyć w warsztatach, dyskusjach tematycznych, spotkaniach z różnymi gośćmi, ale przede wszystkim w twórczym i kreatywnym byciu razem. Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalne zajęcia zatytułowane Rodzinne Warsztaty Twórcze. Katarzyna Duma zachęca mieszkańców Lublina do wzięcia udziału w cyklach spotkań organizowanych przez DDK, zatytułowanych „Jaka kultura?” oraz „Twoja kolej”. – „Twoja kolej” to cykl otwarty na pomysły mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, w którym każdy, kto się do nas zgłosi, będzie mógł poprowadzić swoje autorskie warsztaty lub zajęcia, korzystając z naszego wsparcia – wyjaśnia. Wszyscy zainteresowani udziałem w zajęciach mogą zgłaszać się do DDK „Czuby Południowe” przy ul. Wyżynnej 16.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się