Czym handlowano przed wojną w Polsce, co cieszyło się największym popytem i jak żyło się ludziom - takie i wiele innych opowieści będzie można usłyszeć w Muzeum Wsi Lubelskiej w niedzielę. Wszystko w miasteczkowej piwiarni, miejscu gdzie spotykali się najlepiej poinformowani.
W dwóch najzimniejszych porach roku, jesienią i zimą, Muzeum Wsi Lubelskiej proponuje gościom comiesięczne spotkania na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra, którzy na tę okazję przywdziewają stroje z epoki - adekwatne do wystroju wnętrza.
W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza można usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych i prezentacjach multimedialnych. Co więcej na każde spotkanie prowadzący przygotowują quizy i zabawy związane z prezentowanymi tematami.
Szóste tegoroczne spotkanie Opowieści miasteczkowej piwiarni, będzie nawiązywać nastrojem do nadchodzących Zaduszek. Skansen lubelski to wielka księga pamięci o szarych ludziach, bohaterach dawnego życia codziennego na Lubelszczyźnie, wyrażona zabytkami i wiedzą. Fotografiami i zabytkami przedstawimy kilkunastu z tych mieszkańców wsi, miasteczek i dworów ziemiańskich.
- Kolejny temat - Wspólnie czytamy stare fotografie - to zaproszenie skierowane do gości, aby na niedzielne spotkanie przynieśli ze sobą jedną, dwie stare fotografie z archiwum rodzinnego sprzed 1950 r., oczywiście na nośniku elektronicznym, abyśmy mogli je wspólnie wyświetlić na ekranie w sali bufetowej piwiarni. Uważamy, że szczególnym zainteresowaniem powinny cieszyć się zdjęcia archiwalne przedstawiające wnętrza mieszkań, sklepów, urzędów. Zaprezentujemy sposoby analizy i wykorzystania do budowania ekspozycji kilku fotografii z archiwum Muzeum Wsi Lubelskiej, a następnie wszyscy zajmiemy się interpretacją zdjęć przyniesionych przez Państwa z domu. Na archiwalnych fotografiach utrwalono często analogiczne przedmioty które trafiły do zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej - to nasze wspólne dziedzictwo, stara baśń o nierozerwalnym odwiecznym związku ludzi i rzeczy - podkreśla Agata Kozak z Muzeum Wsi Lubelskiej.
Trzeci temat to powrót z historii mikro do wielkich zdarzeń i zjawisk z historii gospodarczej II Rzeczypospolitej. Czy wiecie Państwo, na której pozycji na liście towarów eksportowanych z naszego kraju znajdowały się jaja znoszone przez trzydzieści milionów kur, hodowanych zazwyczaj półdziko na polskiej wsi i po miasteczkach? Przedstawimy Państwu Polskie przeboje eksportowe lat 30. XX w.
Muzeum zaprasza na te prezentacje i wspólną zabawę w niedzielę, 25 października, w godzinach 12.00-14.30.
Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że można być na spotkaniu cały czas. Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowej pogrążonej w jesiennej, przedzaduszkowej zadumie.