Lubelski

Cmentarz żołnierski w Rybitwach

Na cmentarzu w Rybitwach, koło Józefowa nad Wisłą, znajduje się niezwykły cmentarz żołnierzy z czasów I wojny światowej. 1 listopada nie ma mogiły, na której nie płonęłaby świeca. Dbają o to dzieci i młodzież.

W południowo-wschodniej części cmentarza grzebalnego w Rybitwach znajdują się mogiły żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich z okresu I wojny światowej.

To niezwykły widok, zmuszający do refleksji. Żołnierze walczący przeciw sobie - spoczywają w mogiłach - jeden obok drugiego. Połączyła ich śmierć i miejsce pochówku.

Nad ich mogiłami wznoszą się krzyże. Miejsce pochówku żołnierzy rosyjskich wyznacza prawosławny krzyż, z charakterystycznym ramieniem. Na krzyżach znajdujących się na grobach żołnierzy austro-węgierskich widnieją imiona i nazwiska oraz wiek i data śmierci.

Niektórzy z poległych byli bardzo młodzi. Inni zginęli mając ponad czterdzieści lat. na cmentarzu w Rybitwach spoczywa 160 żołnierzy austro-węgierskich i 75 rosyjskich. Wszyscy polegli w lipcu 1915 r.

Do dziś zachowana jest tradycja na cmentarzu w Rybitwach, że dzieci odwiedzające z rodzicami groby bliskich, palą znicze na grobach żołnierzy. Naturalnie ważne jest to, aby żadna mogiła żołnierska nie pozostała bez znicza. To pokazuje niezwykłą wrażliwość dzieci, ale i rodziców, którzy przekazują zwyczaj, jaki sami pielęgnowali przed laty.

Przed laty istniał zwyczaj, że groby żołnierzy sprzątali nauczyciele wraz z uczniami. Obecnie cmentarz został wyrównany, a na całym terenie rośnie trwa, którą przycinają odpowiedzialne służby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu