Lubelski

Cmentarz żołnierski w Rybitwach

Na cmentarzu w Rybitwach, koło Józefowa nad Wisłą, znajduje się niezwykły cmentarz żołnierzy z czasów I wojny światowej. 1 listopada nie ma mogiły, na której nie płonęłaby świeca. Dbają o to dzieci i młodzież.

W południowo-wschodniej części cmentarza grzebalnego w Rybitwach znajdują się mogiły żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich z okresu I wojny światowej.

To niezwykły widok, zmuszający do refleksji. Żołnierze walczący przeciw sobie - spoczywają w mogiłach - jeden obok drugiego. Połączyła ich śmierć i miejsce pochówku.

Nad ich mogiłami wznoszą się krzyże. Miejsce pochówku żołnierzy rosyjskich wyznacza prawosławny krzyż, z charakterystycznym ramieniem. Na krzyżach znajdujących się na grobach żołnierzy austro-węgierskich widnieją imiona i nazwiska oraz wiek i data śmierci.

Niektórzy z poległych byli bardzo młodzi. Inni zginęli mając ponad czterdzieści lat. na cmentarzu w Rybitwach spoczywa 160 żołnierzy austro-węgierskich i 75 rosyjskich. Wszyscy polegli w lipcu 1915 r.

Do dziś zachowana jest tradycja na cmentarzu w Rybitwach, że dzieci odwiedzające z rodzicami groby bliskich, palą znicze na grobach żołnierzy. Naturalnie ważne jest to, aby żadna mogiła żołnierska nie pozostała bez znicza. To pokazuje niezwykłą wrażliwość dzieci, ale i rodziców, którzy przekazują zwyczaj, jaki sami pielęgnowali przed laty.

Przed laty istniał zwyczaj, że groby żołnierzy sprzątali nauczyciele wraz z uczniami. Obecnie cmentarz został wyrównany, a na całym terenie rośnie trwa, którą przycinają odpowiedzialne służby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 51/2024

22 grudnia 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Po drugiej stronie. Bóg i człowiek

Jak idą święta, to i same najważniejsze rzeczy się przypominają. A i nasza – polska – historia jakoś tak się poukładała, że krótko przed świętami działo się wiele ważnych spraw. I dobrych, i złych, i bardzo złych nawet.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu