Nowy numer 47/2023 Archiwum

Cmentarz żołnierski w Rybitwach

Na cmentarzu w Rybitwach, koło Józefowa nad Wisłą, znajduje się niezwykły cmentarz żołnierzy z czasów I wojny światowej. 1 listopada nie ma mogiły, na której nie płonęłaby świeca. Dbają o to dzieci i młodzież.

W południowo-wschodniej części cmentarza grzebalnego w Rybitwach znajdują się mogiły żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich z okresu I wojny światowej.

To niezwykły widok, zmuszający do refleksji. Żołnierze walczący przeciw sobie - spoczywają w mogiłach - jeden obok drugiego. Połączyła ich śmierć i miejsce pochówku.

Nad ich mogiłami wznoszą się krzyże. Miejsce pochówku żołnierzy rosyjskich wyznacza prawosławny krzyż, z charakterystycznym ramieniem. Na krzyżach znajdujących się na grobach żołnierzy austro-węgierskich widnieją imiona i nazwiska oraz wiek i data śmierci.

Niektórzy z poległych byli bardzo młodzi. Inni zginęli mając ponad czterdzieści lat. na cmentarzu w Rybitwach spoczywa 160 żołnierzy austro-węgierskich i 75 rosyjskich. Wszyscy polegli w lipcu 1915 r.

Do dziś zachowana jest tradycja na cmentarzu w Rybitwach, że dzieci odwiedzające z rodzicami groby bliskich, palą znicze na grobach żołnierzy. Naturalnie ważne jest to, aby żadna mogiła żołnierska nie pozostała bez znicza. To pokazuje niezwykłą wrażliwość dzieci, ale i rodziców, którzy przekazują zwyczaj, jaki sami pielęgnowali przed laty.

Przed laty istniał zwyczaj, że groby żołnierzy sprzątali nauczyciele wraz z uczniami. Obecnie cmentarz został wyrównany, a na całym terenie rośnie trwa, którą przycinają odpowiedzialne służby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 47/2023

26 listopada 2023

Aby świat uwierzył

Święto świętego Andrzeja Apostoła nie nastraja mnie „andrzejkowo”. Nie wyciągam zapasów zeszłorocznego wosku, nie przetrząsam gorączkowo szuflad w poszukiwaniu klucza z ogromnym okiem, nawet nie myślę o listopadowej aurze i przepowiadaniu przyszłości.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu