Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Przesiądź się na rower

Od dwóch lat Lublin posiada stacje rowerowe, w których można wypożyczyć miejskie dwa kółka. Popularność tego środka lokomocji okazała się tak wielka, że miasto postanowiło rozbudować system rowerów miejskich.

O zmniejszeniu korków w mieście raczej trudno mówić, jednak kto wie może jak system stacji rowerowych będzie rozbudowywał się dalej, większość mieszkańców Lublina porzuci samochód na rzecz dwóch kółek.

Popularność roweru miejskiego jest tak duża, że lokalne władze postanowiły nie żałować pieniędzy i dać ludziom więcej rowerów. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na budowę nowych stacji.

Do końca marca Lublinowi mają przybyć 42 stacje z 420 rowerami, w Świdniku powstanie 5 wypożyczalni z 21 jednośladami. Prace będą kosztować niecałe 7 milionów zł.

Oznacza to, że liczba stacji i rowerów zwiększy się o 100 procent. Do tego, jeśli ktoś wypożyczy rower w Lublinie, będzie mógł oddać go w Świdniku i odwrotnie. Oba miasta będą miały wspólny system, który umożliwi takie działanie.

Zasady wypożyczania rowerów nie zmienią się. Przejażdżka do 20 minut jest darmowa, od 21 do 60 minuty płaci się złotówkę. Druga godzina to koszt 3 zł, a trzecia i każda kolejna 4 zł. Nie można wypożyczyć roweru na dłużej, niż 12 godzin, bo wtedy płaci się 200-złotową karę.

Wszystko wydaje się sprzyjać ludziom lubiącym jazdę na rowerze. Ci, którzy takiego środka lokomocji nie stosują, łapią się za głowę. Nie dlatego, że żałują komuś pieniędzy na rower, choć, jak twierdzą krytycy, rowery w Lublinie kosztują więcej niż w Warszawie, ale dlatego, że ścieżki rowerowe w Lublinie pozostawiają wiele do życzenia.

Urzędnicy chwalą się liczbą kilometrów ścieżek rowerowych w mieście, ale nie są to ścieżki o jakich marzą rowerzyści. Na ulicach Lublina namalowano w wielu miejscach białe linie zwężając jezdnie i wydzielając pasy dla rowerów. Pomysł nie wszystkim się podoba. Kierowcy narzekają, że tam, gdzie do tej pory były dwa pasy zrobił się jeden, co spowodowało, że w miejscach, gdzie dotąd korków nie było teraz są. Rowerzyści zaś narzekają, że ścieżki rowerowe namalowane na jezdni nagle się urywają lub znienacka zamieniają np. w prawoskręty dla samochodów.

Wiadomo, że wszystkim się nie dogodzi, ale trochę rozwagi w planowaniu zawsze się przydaje.

Nowe stacje powstaną:

Lublin: Zakopiańska 5, Kiepury (dom kultury), Spokojna (Urząd Wojewódzki), Krakowskie Przedmieście/Kościuszki, Łopacińskiego (KUL), Hempla/Peowiaków, Gębal (szpital dziecięcy), Elsnera (rondo), Głęboka (Uniwersytet Przyrodniczy), Gospodarcza/Hutnicza, Cukrownicza (Arena Lublin), Dziewanny 21/Różana, Nadbystrzycka/Pozytywistów, Wojciechowska (szkoła), Węglarza/Walecznych, Nałkowskich/Fulmana, Niepodległości 12, Jana Pawła II/Jantarowa, Jana Pawła II/Gęsia, Jana Pawła II/Nadbystrzycka, Godebskiego (I LO), Walecznych/Unicka, Nałęczowska/Sławin, Zbożowa (pętla), al. Warszawska/Bohaterów Monte Cassino, Radości (szkoła), Diamentowa/Medalionów, Kruczkowskiego/Dunikowskiego, Abramowicka/Sierpińskiego, Kunickiego/Oboźna, Nowy Świat 36, Długa (poczta), Łęczyńska/Przyjaźni, Zana (komisariat), Filaretów/Rymwida, Ruska (skarpa), al. Kompozytorów Polskich/Paganiniego, Braci Wieniawskich/Kaprysowa, Smorawińskiego/Szeligowskiego, Dożynkowa/Cynamonowa, Leszczyńskiego (stacja z rowerami dziecięcymi), al. Długosza (stacja z rowerami dziecięcymi)

Świdnik: Racławicka/Wyszyńskiego, gen. Góry, Niepodległości, Centrum Kultury, Brzeziny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy