GN 47/2020 Archiwum

Otworzą bramy miłosierdzia

Inauguracja Roku Miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej odbędzie się 13 grudnia. Tego dnia zostanie otwarta "Brama Miłosierdzia" w archikatedrze lubelskiej.

Zgodnie z decyzją ojca świętego Franciszka, wyrażoną w bulli Misericordiae Vultus ogłaszającej Rok Święty Miłosierdzia - otworzone zostaną Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w innych bazylikach papieskich.

13 grudnia „Bramy Miłosierdzia zostaną otwarte także we wszystkich katedrach i innych kościołach o szczególnym znaczeniu w poszczególnych diecezjach.

W Lublinie 13 grudnia o  11.00 wierni najpierw zgromadzą się w kościele Ducha Świętego przy ul. Krakowskie Przedmieście.

Po odmówieniu przeznaczonych na ten dzień modlitw zostanie odczytany fragment Ewangelii o „zagubionej owcy”. Odczytany zostanie również fragment bulli papieskiej ogłaszającej Jubileusz Miłosierdzia.

Następnie wierni pod przewodnictwem biskupa wyruszą w procesji do archikatedry lubelskiej. Tam zostanie uroczyście otworzona „Brama Miłosierdzia”. Potem rozpocznie się Msza św. z udziałem wiernych i duchownych archidiecezji lubelskiej.

Natomiast 20 grudnia „Bramy Miłosierdzia” zostaną otworzone w sanktuariach archidiecezji lubelskiej oraz w kościołach pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia: w bazylice MB Kębelskiej w Wąwolnicy, w bazylice Narodzenia NMP w Chełmie, w bazylice św. Anny w Lubartowie, w parafii Miłosierdzia Bożego „na Piaskach” w Kraśniku oraz w parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach.

- To bardzo ważne wydarzenie. Cieszę się, że nasza parafia będzie uczestniczyć w sposób bardziej zaangażowany w Jubileuszu Miłosierdzia - mówi ks. Andrzej Sternik, proboszcz par. Miłosierdzia Bożego w Puławach.

Według wstępnych informacji - otwarcie „Bramy Miłosierdzia” w Puławach odbędzie się 20 grudnia o godz. 9.00.

- Kościół jubileuszowy będzie prowadził spotkania modlitewne dla różnych grup, stanów i wspólnot. Przewidziane są z tej okazji również odpusty. Otrzymaliśmy podczas spotkania z biskupem wskazania oraz sugestie duszpasterskie. Jako parafia będziemy się również starać o to, by realizować miłosierdzie w praktyce - dodaje ks. Sternik.

Jubileusz Miłosierdzia zbiega się w Polsce z 1050. rocznicą chrztu oraz obchodami Światowych Dni Młodzieży. - Wierzę w to, że te wszystkie wydarzenia mają głęboki sens. Liczę, że będzie to okazja do ożywienia wiary. Osobiście czekam na inspiracje ze strony papieża Franciszka. Mam nadzieję, że w Krakowie nie będzie nas głaskał po głowie, ale powie coś, co nas obudzi - mówi Monika z Lublina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama