Za nami kolejna już "Noc biologów". Ten kto zdecydował się późną porą odwiedzić KUL i UMCS, nie pożałował. Można było przekonać się, jak fascynująca jest biologia.
W tym roku UMCS zaproponował, by miłośnicy fotografii przynieśli ze sobą zdjęć fauny i flory (w formie odbitek lub plików cyfrowych). W ramach warsztatu „Sprawdź, co upolowałeś” nasi studenci spróbowali rozpoznać sfotografowane okazy.
Zajęcia jak zwykle przeznaczone były zarówno dla dzieci (ponad 20 propozycji), młodzieży, jak i dorosłych. Wśród propozycji przygotowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Ogród Botaniczny UMCS każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.
Wiele z zajęć umożliwiło uczestnikom wstęp do laboratoriów naukowych i własnoręczne wykonywanie doświadczeń.
- W tym roku zaproponowaliśmy 7 wykładów i pokazów (w tym filmowe), 2 wystawy, 7 warsztatów, 15 zajęć laboratoryjnych oraz zajęcia terenowe. W sumie 32 rodzaje zajęć, a licząc z powtórzeniami poszczególnych warsztatów, ponad 70 okazji do spotkania z biologią i biologami - mówi dr Joanna Strubińska z UMCS.
Chętni mogli m.in. obejrzeć niewidoczny gołym okiem świat barw i kształtów mikroorganizmów, ludzkich komórek, cząsteczek biologicznych i minerałów; odkryć, w czym mogą pomóc naukowcom mole, pszczoły lub jajka; zgłębić tajniki bąbelków w szampanie i bakterii w żywności, a także podążyć śladem tropów biologicznych.
Podobne atrakcje przygotowali także biolodzy u biotechnolodzy z KUL, gdzie także od wczesnych godzin popołudniowych do późnego wieczora można było poznawać tajniki świata roślin, zwierząt i niewidzialnych gołym okiem bakterii.