Swą działalność rozpoczęło prawie trzy lata temu. Dziś o Franciszkańskim Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej można powiedzieć, że jest jedną z bardziej znanych w Lublinie organizacji kulturalnych.
Centrum funkcjonuje na lubelskiej Poczekajce przy kościele o. kapucynów. To idealne miejsce do wszechstronnego rozwoju mieszkańców Lublina, bo oprócz kościoła jest tu amfiteatr, sale dla różnych wspólnot, kawiarenka oraz boisko sportowe w ogrodzie klasztornym.
Kilka lat temu narodził się pomysł, by w tym miejscu stworzyć swojego rodzaju centrum kultury.
- Chcieliśmy promować kulturę chrześcijańską w szerokim znaczeniu i jednocześnie stworzyć miejsce, które by miało własny profil kulturalny związany z Kościołem katolickim. Mimo że działające przy konkretnej parafii, miało być otwarte na całą lubelską społeczność - podkreśla proboszcz parafii o. Waldemar Grubka.
Powstało więc Franciszkańskie Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej, które od początku swego funkcjonowania dociera do sporej liczby osób z ofertą koncertów, warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi i przedstawień teatralnych.
Podobnie jak w poprzednich edycjach projektu nazwanego "Z kulturą do nieba" patronem medialnym kolejnych wydarzeń jest lubelski oddział Gościa Niedzielnego.
Już w najbliższą niedzielę, 7 lutego, o psychologicznych aspektach starzenia się opowie profesor z KUL Stanisława Steuden. - Chodzi o wskazanie postaw przeciwdziałających społecznemu wykluczeniu ludzi starszych - mówi o. Waldemar Grubka.
2 marca na scenie amfiteatru pojawią się "RYMcerze" czyli Łukasz Bęś i Jonatan Blank. Poprowadzą program profilaktyczny skierowany do ludzi młodych.
13 marca zaplanowano koncert wielkopostny zatytułowany "Baranku bez zmazy".
Kwiecień to tradycyjnie warsztaty i koncert muzyki uwielbienia "Golgota Młodych" a oprócz tego po raz kolejny na Poczekajce zagości Piotr Selim wraz z Dariuszem Drzazgą z koncertem „Nuta w makijażu”.
Jak zaznacza proboszcz jednym z bardziej oczekiwanych wydarzeń będzie majowe "Oratorium o Niepokalanym Poczęciu NMP" w wykonaniu zespołu Guadelupe. Premiera Oratorium przy pełnej sali odbyła się w grudniu w Filharmonii Lubelskiej. Także w maju przed lubelską publicznością wystąpi Magdalena Frączek z koncertem "LIVE SOLO ACT".
Kolejną inicjatywą jest Sztuka teatralna "Damy i Huzary" A. Fredry, która zostanie wystawiona przez młody teatr Laboratorium Teatralne w czerwcu. - Członkami Laboratorium są studenci i absolwenci chcący rozwijać się artystycznie, a równocześnie oderwać się od codzienności i w kreatywny sposób spędzać czas w sympatycznym gronie - informuje o. Grubka.
Na zakończenie piątej edycji przygotowano koncert wiosenny, który zakończy także kapucyńskie dni parafii. - Mottem koncertu jest myśl, że każdy człowiek i wszystko co go otacza istnieje dzięki Miłosierdziu Bożemu - wyjaśnia proboszcz. W koncercie zaprezentowane zostaną utwory sakralne na chór a cappella kompozytorów polskich i obcych, jazzowe improwizacje inspirowane cytatami pieśni kościelnych oraz msza jazzowa amerykańskiego kompozytora Boba Chilcotta - A Little Jazz Mass na chór, solistów-wokalistów i zespół instrumentalny.