- Jesteśmy ofiarami kreowania przez media stereotypu o romantycznej, namiętnej, niekończącej się miłości. Kochać możemy tylko tę osobę, którą znamy i przed którą odsłoniliśmy swoje własne wnętrze – mówi Agnieszka Sadło, psychoterapeutka pracująca z parami i małżeństwami.
Zakochanie według Agnieszki Sadło pojawia się niczym grom z jasnego nieba. - Czasem rodzi się od pierwszego wejrzenia, a innym razem zaskakuje swoją siłą wieloletnich przyjaciół. Towarzyszy mu uczucie euforii i trudno nie zauważyć jego przejawów: uśmiechamy się bez powodu, miewamy problemy z koncentracją i czujemy „motyle w brzuchu” już na samą myśl o spotkaniu z ukochaną osobą. Nie bez powodu św. Walenty jest także patronem osób cierpiących na choroby umysłowe... - analizuje specjalistka od terapii par i małżeństw.
Kultura ponowoczesna przyniosła sporą dawkę sceptycyzmu także co do trwałości wiernej miłości. Coraz większym problemem staje się kwestia odpowiedzialności za drugą osobę. Jednak zdaniem Agnieszki Sadło miłość potrafi przetrwać długie lata.
- Oczywiście, że jest to możliwe choć w praktyce różnie z tym bywa. Bardzo często zdarza się, że pary, które przychodzą po pomoc do terapeuty, zwłaszcza te będące w środku swojego życia, przynoszą ze sobą zawiedzione oczekiwania wobec partnera. Wydaje im się, że wszystko będzie dobrze, jeśli partner się zmieni, przy czym kompletnie nie dostrzegają swojej roli w kryzysie pary i mają trudności we wzięciu odpowiedzialności za związek. W kryzysie małżeńskim bywa tak jak w widzeniu tunelowym: widzi się jasno tylko to, co dzieli. tymczasem rolą terapeuty par jest sprawić, by skonfliktowana para dostrzegła wszystko to, co spaja związek oraz aby każdy z partnerów zobaczył jak on sam może przyczynić się do poprawy relacji. Aby do tego doszło, trzeba odkryć, że aby miłość przetrwała długie lata, trzeba ciężko pracować nad sobą i związkiem - analizuje psychoterapeutka.
Miłość to świadoma i dojrzała decyzja o wspólnym życiu, zobowiązująca do odpowiedzialnej pracy nad ulepszaniem związku. - Uczucie to wymaga poświęcenia, czasu i gotowości do kompromisu. To coś więcej niż stan krótkotrwałej fascynacji zwany zakochaniem. Kochać możemy tylko tę osobę, którą znamy i przed którą odsłoniliśmy swoje własne wnętrze. Miłość konieczna jest do stworzenia stabilizacji w związku, ponieważ nie da się zbudować trwałej relacji będąc pod wpływem burzy hormonów. Nie możemy powiedzieć, że kochamy drugą osobę, jeśli koncertujemy się jedynie na jej cielesności - podkreśla.
Zdaniem specjalistki zakochanie i miłość najlepiej zweryfikuje czas, nieprzerwanie testując trwałość i siłę uczucia. - To właśnie wspólne przezwyciężanie trudnych chwil jest najlepszym świadectwem prawdziwej miłości. Przechodząc ze stanu zakochania w stan dojrzałej miłości potrafimy rezygnować z egoistycznych zapędów, stawiając dobro i szczęście ukochanej osoby na pierwszym miejscu.
Wcale nie jest łatwo okazać miłość. A już o wiele trudniej jest pokazać ją przed obcymi. Zdaniem A. Sadło na temat okazywania sobie uczuć mogą najwięcej powiedzieć małżeństwa i pary z długoletnim doświadczeniem.
- Często gesty znaczą więcej niż słowa. Ja sama, z każdym rokiem małżeństwa, zaczynam doceniać i dostrzegać miłość właśnie poprzez niewypowiedziane czyny, zwyczajną codzienność, np. kiedy mąż zrobi coś, aby oszczędzić mi wysiłku, przygotuje ulubioną kawę, kupi wymarzoną książkę - tak bez okazji. Chociaż, oczywiście, wspaniale jest usłyszeć od czasu do czasu miłe słowa. Z mojego doświadczenia jako terapeuty par - kobiety potrzebują czułych gestów, słów, pieszczot, kwiatów, mężczyźni zaś - uznania w oczach partnerki, pochwały, zaś oboje - ciągłego sobą zachwycenia i zadziwienia. Dobry związek to taki, w którym partnerzy mogą się swobodnie rozwijać, będąc jednocześnie blisko. A to prawdziwa sztuka - konkluduje psychoterapeutka.
*mgr Agnieszka Sadło, psycholog, psychoterapeuta. Od wielu lat współpracuje z Katolickim Stowarzyszeniem „Agape” w Lublinie, gdzie m.in. zajmuje się terapią par i małżeństw.