Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dar serca dla hospicjum

To będzie kolejny raz, kiedy uczniowie wielu szkół na różne sposoby będą wspierać hospicjum Małego Księcia dla dzieci w Lublinie. Przy okazji sami dowiedzą się o tym, jak ich rówieśnicy zmagają się z chorobą i o czym marzą.

W Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie przecinają się drogi chorych dzieci, ich rodziców i wolontariuszy. Jeśli ktoś trafia do tego miejsca, to znaczy, że toczy walkę na śmierć i życie.

– Uważam, że nie można przechodzić obok takich tematów obojętnie. My, dorośli, mamy czasem pokusę, by odizolować nasze zdrowe dzieci od tematów związanych z cierpieniem i umieraniem. Moim zdaniem, to bardzo zły pomysł. Młodzi ludzie gotowi są pomóc swoim rówieśnikom zmagającym się z chorobą. Przy okazji nie tylko dają radość i wsparcie chorym, ale i sami stają się lepszymi ludźmi – mówi Agata Łaguna, koordynatorka akcji „Twój dar serca dla Hospicjum”.

Z jej inicjatywy wiele szkół z Lubelszczyzny nie tylko zbiera fundusze na rzecz hospicjum, ale przede wszystkim rozmawia z uczniami o cierpieniu, chorobie i umieraniu.

– Każda ze szkół ma wolną rękę w tych działaniach. Niektóre organizują kiermasze ciast, inne przygotowują świąteczne dekoracje i kartki, jeszcze inne zapraszają na mecze rozgrywane między nauczycielami a uczniami. Pomysłów jest wiele – mówi Agata Łaguna.

Za każdą akcję dziękuje też szef hospicjum dla dzieci o. Filip Buczyński. – Dla nas to nie tylko okazja do uzyskania wsparcia, ale przede wszystkim do zdobycia przyjaciół i pokazania, że dzieci chorych nie trzeba się bać, że tak samo potrafią się cieszyć i potrzebują obecności rówieśników i innych osób wokół siebie – mówi o. Filip.

Sztab akcji jak zwykle będzie w Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które jest inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia. To tutaj od najbliższego poniedziałku każda ze szkół, która zechce dołączyć do akcji może pobrać materiały: plakaty, puszki a także materiały edukacyjne dotyczące problemów chorych dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama