By być dobrym duszpasterzem trzeba dostrzegać co się dzieje dookoła i zgłębiać swoją wiedzę. Sprzyjają temu Duszpasterskie Wykłady Akademickie dla duchowieństwa.
Co roku mają swój określony temat, który pomaga zrozumieć i ocenić jakieś zjawisko lub problem, który w akurat danym czasie dotyczy wielu ludzi.
- Nie ma nic dziwnego w tym, że jak coś się dzieje w świecie, ale także w naszym codziennym życiu, często odpowiedzi dlaczego akurat tak szukamy w Kościele. Dlatego my duszpasterze musimy mieć oczy otwarte i wciąż się uczyć, by móc pomóc wiernym, którzy zwracają się do nas - mówią kapłani uczestniczący w Duszpasterskich Wykładach Akademickich (DWA).
W ubiegłym roku duchowni pochylali się nas małżeństwem i rodziną.
Tegoroczne DWA są poświęcone pracy duszpasterskiej z młodzieżą w kontekście zbliżających się ŚDM w Krakowie i zatytułowane zostały: „Światowe Dni Młodzieży – wyzwanie i szansa".
Gościem spotkania będzie ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, który wygłosi wykład pt. "Kondycja młodego pokolenia przed ŚDM ".
DWA pierwszy raz odbyły się w 1935 roku, a zainicjował je ówczesny rektor KUL ks. Antoni Szymański. Zostały wznowione po wojnie w 1947 roku przez biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego i stanowiły przestrzeń żywej dyskusji nad aktualnymi problemami, które nurtowały społeczeństwo i Kościół w Polsce.
Ideą otwartych wykładów było nie tylko podnoszenie kwalifikacji duszpasterzy poprzez zapoznanie ich z najnowszą myślą teologiczną epoki. Z czasem, zwłaszcza w okresie powojennym, stawały się one jedną z nielicznych przestrzeni, która gwarantowała swobodę wypowiedzi i dyskusji na temat istotnych wyzwań duszpasterskich.
Wykłady gromadziły duszpasterzy z całej Polski, przyczyniając się do integracji tego środowiska. Można powiedzieć, że były to spotkania naukowej refleksji z żywym i bezpośrednim doświadczeniem duszpasterskim księży, które rodziły perspektywę nowych i adekwatnych strategii pastoralnych. Tematy wykładów duszpasterskich odnosiły się zawsze do najbardziej aktualnych wydarzeń i związane były z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce.
W minionych latach Duszpasterskie Wykłady Akademickie włączane były tematycznie w program Wielkiej Nowenny czy w realizację reform wprowadzanych po Soborze Watykańskim II. W czasach przemian ustrojowych w naszym kraju zwracano uwagę na szczegółowe problemy społeczne. Przykładowo można przywołać problematykę emigracji, rodziny, wychowania, chrześcijańskiego sumienia wobec nowych problemów czy odnowy wiary.