Zrzeszeni obrońcy życia zgodnie podkreślają, że życie człowieka zaczyna się od momentu poczęcia i prowadzą działalność, by to życie chronić.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza 86 organizacji działających na rzecz ochrony życia i rodziny. Jedne to małe organizacje, inne od wielu lat działające fundacje i stowarzyszenia.
Dziś na KUL przedstawiciele kilku z nich wzięli udział w konferencji im. ks. prof. Tadeusza Stycznia zatytułowanej „Instytucje broniące życia”, zorganizowanej z okazji Narodowego Dnia Życia oraz Dnia Świętości Życia.
O działalności Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka mówił jego prezes pan Antonii Zięba.
- Sprawą fundamentalną naszego stowarzyszenia jest modlitwa - podkreślał. - Choć oficjalnie działamy od 1999 r. to krucjatę modlitewną w intencji obrony życia prowadzimy już od 35 lat.
Stowarzyszenie skupia się także na działalności edukacyjnej. Od lat wydaje czasopismo "Służba życiu" oraz dzięki płatnym reklamom w mediach świeckich promuje wartość życia od poczęcia.
Prezes Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka zwrócił uwagę na zaistniały między organizacjami pro life podział. - Wszyscy jednogłośnie zgadzamy się, że w nowej rzeczywistości musimy podjąć próbę wyeliminowania jakichkolwiek wyjątków dotyczących prawnego usankcjonowania aborcji, natomiast niektórzy z nas chcą także sankcji karnych dla kobiet dopuszczających się aborcji. My jesteśmy zdania, że karę kobiecie wymierza już sama natura - mówił Antonii Zięba. Doktor Zięba podkreślił, że jego stowarzyszenie zwraca przede wszystkim uwagę na zwiększenie pomocy dla kobiet z ciążą problemową, kobiet, które zaszły w ciążę w wyniku przestępstwa oraz tych, których dzieci są niepełnosprawne.
Marta Kuśmierek z Fundacji Bractwo Małych Stópek, która oficjalnie istnieje od czterech lat, natomiast swą działalność pro life prowadzi już znacznie dłużej, także zwróciła uwagę na wielką wartość modlitwy za dzieci nienarodzone. - Ważnym elementem formacyjnym naszej fundacji jest comiesięczna Msza św., w trakcie której można podjąć się duchowej adopcji dziecka poczętego, którą my bardzo mocno promujemy.
Fundacja szczególnie z myślą o młodych ludziach stworzyła specjalną aplikację pomagającą w duchowej adopcji dziecka poczętego, która po zainstalowaniu w telefonie przypomina o codziennej modlitwie, pokazuje w sposób graficzny rozwój dziecka w każdym miesiącu, podpowiada rozważania oraz wysyła "złote myśli" od adoptowanego dziecka. - Nasza organizacja jest bardzo specyficzna, bo jest nastawiona na młodzież - podkreślała Marta Kuśmierek. - Chodzi o to, by kształtować młodzież jak najszybciej, by promować dobre postawy. To pewnego rodzaju profilaktyka.
Fundacja Małych Stópek przygotowuje wiele materiałów edukacyjnych, które przekazywane są do parafii, szkół i różnych organizacji. - Wszystkie materiały przekazujemy bezpłatnie. Wyprodukowaliśmy wiele tysięcy figurek Jasia - dziecka w 12 tygodniu, które rozprowadzamy wszędzie tam gdzie możemy - mówi Marta Kuśmierek. - Tworzymy prezentacje i utwierdzamy się w przekonaniu, że nasze działania naprawdę przynoszą skutki.
W trakcie konferencji wręczono także nagrody laureatom konkursu pro life zorganizowanego przez I Gimnazjum im Jana Pawła II w Świdniku. Nagrody wręczył wicewojewoda Robert Gmitruczuk wraz z lubelskim kuratorem oświaty Teresą Misiuk. - Jan Paweł II mówił, że prawo do życia to nie jest prawo wynikające tylko ze światopoglądu czy wyznawanej religii - przypomniała pani kurator - To najbardziej fundamentalne prawo człowieka. I jestem głęboko przekonana, że wyjście od tej myśli, pozwala nam budować spójny program wychowawczy, w którym będziemy wychowywali młodego człowieka do cywilizacji życia a nie do cywilizacji śmierci.