Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie dyskutowano o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie. Głównym tematem zorganizowanej konferencji, w której wzięło udział blisko 200 studentów UP, było zapobieganie wypadkom w pracy rolnika i przedstawienie głównych zagrożeń.
Rolnictwo jest sektorem w którym od lat wypadków jest bardzo dużo. Wynikają zarówno z zagrożeń mechanicznych z jakimi spotykają się rolnicy, ale także chemicznych i biologicznych.
- Pocieszający jest fakt, że w końcu mamy do czynienia ze spadkową tendencją jeśli chodzi o wypadki w rolnictwie - mówi dyrektor OR KRUS Lublin Zdzisław Antoń. - W minionym roku mieliśmy 18 369 zgłoszonych wypadków na wsiach i był to spadek o kilkanaście proc. w stosunku do roku poprzedniego. W woj. lubelskim tych wypadków było 2683 czyli prawie o 4 proc mniej. W naszym województwie mieliśmy 10 wypadków śmiertelnych.
Wieś się zmienia. Korzystamy z coraz lepszych maszyn i urządzeń. Coraz mniej osób jest zaangażowanych w pracę w rolnictwie. - Lubelszczyzna jednak jest takim dość specyficznym regionem, bo u nas nadal można spotkać ciągniki C-30 i C-60 bez kabiny, a to one są przeważnie powodem tych groźnych wypadków - zauważa dyrektor Antoń.
Tendencja wyraźnie wzrostowa utrzymuje się jednak w przypadku chorób zawodowych. - Choroba zawodowa, która najczęściej występuje u rolników to borelioza - wyjaśnia dyrektor KRUS. - Druga kategoria chorób zawodowych związana jest z opryskami, szczególnie, że oprysków jest coraz więcej. Szkoda, że Lubelszczyzna nie wykorzystuje swojego potencjału rozwoju rolnictwa ekologicznego - stwierdza Zdzisław Antoń.
Zarówno chorobom zawodowym jak i wypadkom wśród rolników można skutecznie zapobiegać. Przekonuje o tym dr Paweł Górski z Działu Bezpieczeństwa Pracy firmy 3M Poland. - Rolnicy sami dostrzegają potrzebę edukacji na temat zagrożeń i sposobów ich ograniczania - zauważa. - Ciągle jednak trudno jest wytłumaczyć wielu z nich, że trzeba zakładać maskę przeciwpyłową czy ochronniki słuchu. Dlatego postanowiliśmy, że włączymy się z naszą wiedzą i możliwościami w kampanie edukacyjne i będziemy kształcić, szczególnie przyszłych rolników, by na etapie wkraczania w swój zawód, byli w stanie jak najlepiej się przed tymi zagrożeniami zabezpieczyć.
Firma 3M powołała do życia Akademię Rolnika, która jest częścią szerszej kampanii edukacyjnej "Chroń swój świat". Kształci nie tylko młodych adeptów rolnictwa ale też pracowników dużych zakładów pracy, by potrafili skutecznie chronić się przed zagrożeniami.