Niektórzy mówią, że Chełm to inny świat. Rację mają ci, którzy ową „inność” wyprowadzają z tradycji kulturalnych, religijnych i społecznych miasta.
W tym roku Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie odbędą się po raz trzynasty. Potrwają od 8 maja do 5 czerwca. I tak jak w latach ubiegłych nie zabraknie sławnych twórców kultury: aktorów, poetów, pisarzy, dziennikarzy i muzyków.
Pomysł DKCh zrodził się w głowie wyjątkowo aktywnego człowieka, społecznika, zaangażowanego w życie miasta.
- Niegdyś brakowało kultury wyższej w naszym mieście. Zależało mi, by ludzie mogli odkryć i nazwać swojego ducha. Chciałem pokazać społeczeństwu, że kultura chrześcijańska nie jest wyłącznie zamknięta w zaułkach kościoła, że jest obecna w przestrzeni naszego życia - opowiada Tadeusz Boniecki, organizator i pomysłodawca Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie.
- Zależało mi na tym od samego początku, aby nie dzielić ludzi, lecz jednoczyć. Dlatego od lat zapraszamy osoby, które wyznają tę samą zasadę. To duże wydarzenie, dlatego wyszliśmy do ludzi z kościołów - wyjaśnia Boniecki.
- Każdego roku aktywnie uczestniczę w Dniach Kultury Chrześcijańskiej. To bardzo dobra inicjatywa, która aktywizuje społeczność miasta. Ksiądz powinien wspierać pomysły i zaangażowanie osób świeckich – tłumaczy ks. Krzysztof Krakowiak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie.
W tym roku z młodzieżą szkolną w Chełmie spotka się m.in.: Cezary Pazura. - Jako szkoła stawiamy sobie cel pokazania młodym ludziom, którzy niebawem będą studiować, wejdą na rynek pracy i przejmą odpowiedzialność za przyszłość kraju – wartości płynące z kultury chrześcijańskiej. Spotkania ze znanymi ludźmi ewidentnie w tym pomagają - wyjaśnia Edyta Chudoba, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie.
Oprócz Cezarego Pazury w Chełmie ma się pojawić Maciej Zakościelny, Wiktor Zborowski, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Ziemiec. Znaczna część spotkań odbędzie się tradycyjnie w szkołach, a także w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.