Nowy numer 3/2021 Archiwum

Madonny na ludowo

Urszula Bydlińska prezentuje szereg obrazów należących do sakralnej sztuki ludowej, przedstawiających wizerunki Matki Bożej.

Zainspirowana różnymi dość przypadkowo odnalezionymi fotografiami ikon, stworzyła cykl niezwykle pięknych, barwnych, bogato zdobionych a jednocześnie urzekających prostotą obrazów.

Jej "Maryje" zrodziły się z zachwytu i zasmucenia nad losem staromodnych i niechcianych już ikon.
Posługuje się farbami olejnymi, maluje na płótnie, nie zawsze zachowując oryginalne wymiary (gdyż nie w każdym przypadku udaje się je ustalić), kolory (bowiem fotografie są niedoskonałe, często niewyraźne, złej jakości), niemniej jednak dąży, w miarę możliwości i umiejętności, by oddać urodę i swoisty klimat, którym emanują te niezwykłe, barwne, cudowne w swej prostocie dzieła sztuki ludowej.

 O swojej twórczości mówi tak: "Coraz trudniej znaleźć oryginalne prace z okresu ich świetności. Tworzone były bowiem prostymi metodami, na drewnie, blasze, a gdy stały się niemodne, trafiały wstydliwie do piwnic, komórek, na strych, razem z makatkami w jelonki i łabądki... A to już najprostsza droga do unicestwienia. I oto z tego zachwytu i zasmucenia zrodziła się myśl, by odtworzyć chociaż ułamek tego bogatego dziedzictwa".

Efekt owego odtwarzania różnych ludowych wizerunków Maryi autorstwa Urszuli Bydlińskiej można jeszcze oglądać w galerii w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama