Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Madonny na ludowo

Urszula Bydlińska prezentuje szereg obrazów należących do sakralnej sztuki ludowej, przedstawiających wizerunki Matki Bożej.

Zainspirowana różnymi dość przypadkowo odnalezionymi fotografiami ikon, stworzyła cykl niezwykle pięknych, barwnych, bogato zdobionych a jednocześnie urzekających prostotą obrazów.

Jej "Maryje" zrodziły się z zachwytu i zasmucenia nad losem staromodnych i niechcianych już ikon.
Posługuje się farbami olejnymi, maluje na płótnie, nie zawsze zachowując oryginalne wymiary (gdyż nie w każdym przypadku udaje się je ustalić), kolory (bowiem fotografie są niedoskonałe, często niewyraźne, złej jakości), niemniej jednak dąży, w miarę możliwości i umiejętności, by oddać urodę i swoisty klimat, którym emanują te niezwykłe, barwne, cudowne w swej prostocie dzieła sztuki ludowej.

 O swojej twórczości mówi tak: "Coraz trudniej znaleźć oryginalne prace z okresu ich świetności. Tworzone były bowiem prostymi metodami, na drewnie, blasze, a gdy stały się niemodne, trafiały wstydliwie do piwnic, komórek, na strych, razem z makatkami w jelonki i łabądki... A to już najprostsza droga do unicestwienia. I oto z tego zachwytu i zasmucenia zrodziła się myśl, by odtworzyć chociaż ułamek tego bogatego dziedzictwa".

Efekt owego odtwarzania różnych ludowych wizerunków Maryi autorstwa Urszuli Bydlińskiej można jeszcze oglądać w galerii w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma