Nie trzeba już siedzieć w archiwum, by zajrzeć do dokumentów i obejrzeć stare zdjęcia. Informacje dotyczące Lublina i znanych postaci związanych z naszym miastem można znaleźć na specjalnej platformie internetowej lubelskiedossier.pl.
Był senem praczki i woźnego w banku. Brał udział jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej. Pisał wiersze, które rozsławiły jego imię. Zginął u fryzjera podczas jednego z pierwszych nalotów na Lublin. Józef Czechowicz to jedna z postaci o której informacje można znaleźć na stronie lubelskiego dossier.
Informacje umieszczane na stronie dotyczą znanych i mniej znanych postaci, których ślady można znaleźć w zasobie lubelskiego Archiwum.
- Nie trzeba już siedzieć w archiwum i dokonywać żmudnej kwerendy, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Wystarczy kliknąć na stronę by obejrzeć zdjęcia, przeczytać kim były prezentowane postaci, obejrzeć dokumenty wytworzone przed laty, a nawet znaleźć ich tłumaczenie, jeśli zostały wytworzone np. w języku łacińskim lub rosyjskim - mówi Marek Krzykała z lubelskiego archiwum.
Wśród prezentowanych osób są postaci ze świata nauki, literatury i kultury, działacze polityczni i społeczni oraz ci wszyscy, którzy swoją wiedzą i postawą zapisali się w dziejach Polski, a tym samym Lublina i regionu.
Wybrane materiały zostały opatrzone komentarzem zawierającym rys biograficzny danej osoby, podkreślającym jej związek z Lublinem i Lubelszczyzną oraz charakterystykę archiwalną dokumentu. Ponadto całość została wzbogacona bibliografią, dzięki której osoby zainteresowane będą mogły pogłębić swoją wiedzę dotyczącą nie tylko danej osoby – jej życia, twórczości, poglądów czy też pracy zawodowej, ale również i prezentowanego rodzaju dokumentu. Całość projektu została dodatkowo opatrzona alfabetycznym wykazem osób, znajdujących się w galerii.
Projekt „Lubelskie Dossier” ma charakter otwarty. Jest rozbudowywany w miarę odszukiwanych materiałów, które są albo uzupełnieniem istniejących już haseł lub też podstawą do tworzenia nowych.
Otwarciu lubelskiego dossier towarzyszy gra archiwalna, w której każdy może wziąć udział.
- Do 19 maja będziemy publikować na stronie archiwum pytania eliminacyjne do udziału w grze, których odpowiedzi będą wymagały zaznajomienia się z przygotowaną galerią. Będzie to miało wymiar jednocześnie popularyzacyjny, prezentujący różnorodność zasobu archiwalnego, jak i edukacyjny dla zaznajomienia się z życiem i działalnością osobistości znanych z kart historii Lublina, Lubelszczyzny, a także całego kraju - wyjaśnia Marek Krzykała.
Idea gry:
Duch Archiwum poprosił kilka znanych niegdyś w Lublinie osób, by powróciły na jeden dzień do ukochanego miasta i spotkały się z poszukiwaczami przygód. Każda z osób, która powróciła z zaświatów, ma za zadanie poświęcić kilka godzin, żeby zadać kilka drobnych zagadek, łatwych i trudnych, poważnych i zabawnych. W nagrodę mogą spędzić resztę dnia w swoim mieście, a dopiero o północy powrócić w zaświaty. Czy odnajdą się we współczesnym Lublinie? Czy nie zgubią drogi? Czy znajdą swój dom, ulicę, park, ulubioną kawiarnię czy kościół? Czy skrawki pamięci po nich, jakie zachowały się w materiałach archiwalnych przypomną im czasy, w których żyli? Czy poczują atmosferę dawnego Lublina w ulicznym zgiełku? Tego dowiecie się już na trasie!
Pytania eliminacyjne publikowane są na stronie internetowej Archiwum (www.lublin.ap.gov.pl) i na profilu FB (www.fb.com/APwLublinie) od 9 do 19 maja (9, 12, 16, 19 maja). Eliminacje zakończą się 25 maja i wtedy zostanie wybranych 7 drużyn, które zakwalifikują się do udziału w Grze.
Finałowa rozgrywka odbędzie się podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów (9 czerwca).