O mapie umysłowej Polski w mediach zagranicznych, o obrazach, stereotypach, fruwających informacjach, które tworzą wizerunek naszego kraju - debatowano w Lublinie podczas ogólnopolskiej konferencji.
Dr hab. Robert Szwed analizował media anglojęzyczne, które piszą na temat Polski oraz przedruki w prasie polskiej z mediów zagranicznych. Zwrócił uwagę, że na temat naszego kraju jest zdecydowanie niewiele artykułów. - Ważne jest to, czy temat zaciekawi wydawcę, a także zagranicznego odbiorcę - powiedział.
Dr hab. M. Murat stwierdził, że w mediach nie ma wcale obrazu ani wizerunku. Są za to - jego zdaniem jedynie informacje. – Każda jednak informacja jest intencjonalna, co z kolei domaga się odkodowania - podsumował.
Pierwszego dnia Forum odbył się też drugi panel oraz wykład inaugurujący, zatytułowany: „Personalistyczny model polityki” przeprowadzony przez prof. S. Wójcika z KUL. Pierwszy panel dyskusyjny natomiast dotyczył problematyki państwa i samorządu w kontekście przyszłości i odpowiedzialności. Prof. K. Korab z WSP w Warszawie analizując zagadnienie „dobra wspólnego” w systemie demokracji liberalnej stwierdził, że nie jest ono możliwe od strony praktycznej, gdyż liberalizm zakłada indywidualizm, a tym, co powoduje aktywność indywidualnych jednostek – jest jego zdaniem egoizm. Kilkakrotnie z jego stanowiskiem nie zgodzili się kolejni prelegenci. Z kolei prof. J. Babiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podjął się analizy procesów demograficznych na przestrzeni określonych dekad. Zawrócił w swym wystąpieniu uwagę na fakt, że Europa nie jest wcale z powodów demograficznych istotna dla kandydata na prezydenta USA – Donalda Trumpa, a także na rosnący problem migracji. Jego zdaniem problem migracji dopiero się pojawi. Jednocześnie stwierdził, że dobrze by było, gdyby Europa znalazła sposób na zniechęcenie do siebie imigrantów. W jego tonie dało się również słyszeć niezrozumienie wobec „polityki” papieża Franciszka wobec uchodźców i imigrantów.
Organizatorem trzydniowego Forum Obywatelskiego - Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: „W trosce o Polskę jako dobro wspólne” jest Uczelniany Samorząd Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Studenckie Forum Business Centre Club przy współpracy naukowej Instytutu Administracji KUL, Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Katedry Języka Polskiego KUL i Katedry Teorii i Filozofii Prawa KUL.