Nowy numer 49/2020 Archiwum

Miejsce dla młodych

W parafii św. Józefa w Lublinie znajduje się nowa siedziba Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, którą poświęcił abp Stanisław Budzik.

Zwracając się do młodych abp Stanisław powiedział, że każdy chrześcijanin powinien mieć swoją ulubioną modlitwę, taką, która przychodzi na usta wtedy, gdy przeżywamy jakiś szczególny moment w życiu.

- Dobrze mieć też swoją ulubioną modlitwę do Ducha Świętego. On bowiem uczy nas modlitwy, gdy sami nie umiemy się modlić. Św. Paweł mówi, że bez pomocy Ducha Świętego nikt nie może powiedzieć "Panem jest Jezus". Żeby człowiek mógł iść za głosem Boga, musi być pociągnięty przez Ducha Świętego. Jego działanie nie jest widoczne gołym okiem. Trzeba bystrego wzroku wiary. Wszelkie poznanie religijne możliwe jest tylko w Duchu Świętym. Modlić skutecznie możemy się tylko wtedy, gdy Duch Święty ogarnie nas - mówił abp Budzik.

Przyznał, że jego ulubiona modlitwa zaczyna się od słów: "Przybądź Duchu Święty, spuść z niebiosów wzięty światła swego strumień".

- To wołanie o powtórzenie wydarzeń z Wieczernika, kiedy to Duch zstąpił na Apostołów. Wiatr Ducha wlał w serca Apostołów odwagę. Przybądź Duchu św, niech Twój ożywczy wicher powieje w życiu młodych, niech zaprosi ich do przygody wiary. Niech się staną gorliwymi apostołami Twojej wiary - prosił metropolita.

Podkreślał też, że biedni bylibyśmy bez Ducha Świętego. - Jakże drżelibyśmy bez Ducha Świętego, Jego światła i odwagi. Bez Ducha Świętego nasze życie rozpada się na szereg bezsensownych dni - mówił.

Przytoczył też świadectwo o modlitwie do Ducha, które dawał Jan Paweł II.

Kiedyś ojciec wręczył młodemu Karolowi Wojtyle książeczkę z modlitwami, otworzył ją na stronie, gdzie była modlitwa do Ducha Świętego o Jego dary i powiedział Karolowi by ją codziennie odmawiał. Gdy papież pod koniec życia opowiadał tę historię, przyznał, że dalej ją codziennie odmawia. - To jedna z odpowiedzi, skąd papież czerpał siłę i mądrość, wy czyńcie podobnie - apelował arcybiskup do młodych.

Po Mszy św., podczas której biskup udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania, poświęcił nową siedzibę Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Będzie to miejsce spotkania młodych, modlitwy, podejmowania różnych działań i zwyczajnie bycia ze sobą młodych ludzi.

Pomieszczenia centrum zostały wyremontowane przy kościele św. Józefa w Lublinie. Dawniej mieściła się w nich diecezjalna pracownia konserwacji zabytków. Po remoncie znalazły się tu sale dla młodych łącznie z salką konferencyjną.

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przenosi się tutaj z kościoła Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu. W nowej siedzibie mieścił się będzie także zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama