Ile jedzenia marnuje się w twoim domu?

W 2014 r. w Polsce zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia osiągnął ok. 10 proc., a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej skrajnym ubóstwem.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej już od wielu lat wdrażania narzędzia pomocowe przeciwdziałające temu zjawisku m.in. poprzez działanie Funduszu Caritas Dzieciom finansującego dożywanie w szkołach oraz za pomocą projektów, których celem jest edukacja najmłodszych pokoleń.

Marnowanie żywności to niepokojące zjawisko, które swoją skalą obejmuje cały świat. Szacuje się, że w skali globalnej jest to 1,3 mld ton, w samej tylko Europie to 100 mln ton, a w Polsce 9 mln ton, co plasuje nasz kraj na 5 miejscu na kontynencie.  W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, w tym 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia. Powyższe dane zatrważają. Tylko edukacja od najmłodszych lat może zatrzymać to zjawisko.

Od października 2015 roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej uczestniczy w projekcie pt. „Żywność – nie marnuję!”, realizowanym w ramach Konkursu Grantowego „Pracownia Talentów” Fundacji Tesco Dzieciom. Jego celem jest przeciwdziałanie zjawisku marnowania żywności poprzez edukację czterdziestu wolontariuszy działających w strukturach Caritas. - Dzięki zajęciom, w których miałem przyjemność brać udział, uświadomiłem sobie jak ważne są nasze decyzje. Podczas zakupów, w restauracji - w każdej tej sytuacji nasza decyzja ma znaczenie, bo to od niej zależy czy żywność będzie zmarnowana. Nie zdawałem sobie sprawy ze skali problemu. Dzięki projektowi będę zwracał większą uwagę na to, czy rzeczywiście jestem w stanie zjeść to co kupię – tak swój udział w projekcie podsumował Mateusz, wolontariusz Caritas.

Projekt realizowany jest od października 2015 do czerwca 2016 roku. Zajęcia mają charakter 8-godzinnych spotkań, podczas których poruszane są tematy odnoszące się do

właściwego postępowania z żywnością. Dzięki temu uczestnicy zdobyli informacje dotyczące prawidłowego gospodarowania żywnością, odpowiedniego przechowywania oraz przetwarzania produktów spożywczych, tak by do minimum ograniczyć zjawisko

marnowania żywności. W grudniu minionego oraz w marcu bieżącego roku odbyły się warsztaty świąteczne, w trakcie których młodzież mogła spróbować swoich kulinarnych umiejętności, przygotowując wybrane potrawy, charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Dodatkowym atutem był fakt, że uczestnicy samodzielnie zaplanowali i zrobili zakupy, potrzebne do przyrządzenia zamierzonych dań. Oczywiście wdrażający przy tym wypracowaną strategię przeciwdziałającą marnowaniu żywności.

- Cieszy mnie fakt, że tak wielu wolontariuszy wzięło udział w przedsięwzięciu mającym na celu promocję właściwego gospodarowania żywnością oraz edukację wśród młodzieży prawidłowych postaw dotyczących racjonalnego przechowywania i przetwarzania żywności tak, by ograniczyć niepokojące zjawisko marnowania żywności. - podkreśla Joanna Skólimowska, koordynatorka wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Już na samym początku projektu wydarzyła się zupełnie nieoczekiwana sytuacja. Jedząc poza domem zamówiłam zbyt dużą porcję i już w połowie wiedziałam, że nie jestem w stanie jej zjeść. Ciężko już było mi wyrzucić to, co zostało na papierowym talerzu, ale nie miałam za bardzo żadnego innego pomysłu. W pewnym momencie podszedł do mnie bezdomny i zapytał, czy będę jeszcze jeść. Zamurowało mnie. Z wielką ulgą oddałam mu pozostałą część porcji. Wtedy właśnie zrozumiałam, że tematyka tego projektu ma naprawdę ogromne znaczenie, bo to, co dla nas może być „resztkami”, dla kogoś może stać się jedynym posiłkiem dnia opowiada Anna, uczestniczka projektu.

Konkurs „Pracownia Talentów” jest konkursem grantowym, stworzonym z myślą o organizacjach pozarządowych, statutowo zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi i młodzieżą. Ideą konkursu jest wyłonienie ciekawych i wartościowych inicjatyw społecznych, a następnie wsparcie finansowe ich realizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..