Sportowe atrakcje, oraz szereg warsztatów, kursów, wycieczek i gier podwórkowych. Miasto Lublin, jak co roku, organizuje w czasie wakacji bezpłatne bądź częściowo odpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży.
W programie „Lato w Mieście 2016” nie zabraknie cieszących się dużym zainteresowaniem sportowych atrakcji, takich jak treningi piłkarskie, zajęcia karate, nauka pływania i żeglarstwa.
W tym roku Urząd Miasta Lublin zaplanował kilka nowości: warsztaty fotograficzne, jumping fitness, grand prix w zośce, zajęcia CrossFit i Zumba Kids. Dzięki warsztatom gier podwórkowych dzieci odkryją na nowo zabawy z czasów dzieciństwa swoich rodziców.
W ramach półkolonii organizowanych zarówno przez Fundację Rozwoju Sportu, jak i przez Lubelską Akademię Sportu animatorzy zajęć zapewniać będą zabawy sprawnościowe rozwijające kondycję fizyczną oraz promujące aktywność wśród dzieci.
Z kolei CrossFit Kids, Zumba i gry podwórkowe to propozycja Fundacji Sempre a Frente, która przygotowała program zajęć obejmujący zarówno bardzo nowoczesne jak i nieco zapomniane formy aktywności. Lubelska Akademia Sportu Campisportivi organizuje zajęcia z Jumping Kids - nowej formy fitness polegającej na kombinacji ćwiczeń na specjalnie opatentowanych trampolinach.
Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej OMEGA i Stowarzyszenie Piłkarskie Nadzieje Motor Lublin zapraszają na zawody piłki nożnej. Uczniowski Klub Sportowy „Żegluj” w Lublinie organizuje warsztaty żeglarsko – fotograficzno – rowerowe skierowane do młodzieży w wieku gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Lubelski Oddział Regionalny w Lublinie zapewnia tematyczne półkolonie „Spotkanie z muzyką”, „Przygoda ze sztuką”, „Sport – to się opłaca”. Natomiast Centrum Jana Pawła II w Lublinie zaprasza na zajęcia sportowe i artystyczne. Kreatywne półkolonie, rozwijające twórczy potencjał dzieci oferuje zaś KreAdukacja.
Dodatkowo uczniowie będą mogli bezpłatnie korzystać z 8 basenów w lubelskich szkołach. Pływalnie będą dostępne przez całe wakacje.
Wakacyjną propozycję dla najmłodszych przygotowały także dzielnicowe domy kultury oraz Narodowy Bank Polski. Podczas zajęć w siedzibie banku dzieci poznają tajemnice polskich pieniędzy – obiegowych i kolekcjonerskich. Nauczą się „czytać” banknoty, czyli odkrywać a następnie opowiadać historie na nich zapisane. Dodatkowo na dzieci czekają konkursy z nagrodami, zagadki, układanie puzzli i rozwiązywanie łamigłówek.
Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych Pogranicze przygotowało ofertę dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci wycieczki połączonej z zajęciami plastycznymi oraz dla osób niesłyszących i słabo słyszących w towarzystwie tłumacza migowego. Dla wszystkich chętnych spacery szlakiem legend lubelskich i skarbów ukrytych w naszym mieście poprowadzi Biuro Turystyki Kulturowej Krajka.
Zapisy na „Lato w mieście 2016” prowadzone są bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji.