Główną bohaterką spektaklu jest św. siostra Faustyna Kowalska. Ale nie będzie to sztuka hagiograficzna, lecz wyjątkowo mocno osadzona w realiach codziennego życia.
Temat był wyborem Tomasza Załuckiego, twórcy i założyciela Teatru Pierwszego Kontaktu w Lublinie, jeszcze zanim papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia.
– Czytałem „Dzienniczek” i w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że ta zakonnica to mocny bohater, który jest niezwykle konsekwentny, niezależny. Ta niezależność i konsekwencja sprawiły, że była tym, kim chciała być przed Bogiem. O tym pomyśle rozmawiałem długo z żoną. Potem dopiero z zespołem. Nie było aplauzu ze strony wszystkich aktorów, nie jesteśmy teatrem przy parafii. To był pewien trud, by przekonać zespół do tej bohaterki – opowiada reżyser.
Załucki chciał znaleźć w siostrze Faustynie człowieka, a nie świętą z obrazka. – Przeglądałem wszystkie dzieła, które mówią o św. Faustynie, filmy i spektakle. Dużo tam rzeczy, które są nieprzekładalne na scenę. Za mało tam zachwytu nad człowieczeństwem tej siostry zakonnej – dodaje.
W habicie jej do twarzy. Ma łagodne rysy twarzy, uśmiecha się delikatnie i nie wykonuje gwałtownych ruchów, tak jakby bała się zrzucić welon. Gdy rozmawia o roli siostry Faustyny, zmienia barwę głosu, staje się poważna, można by pokusić się o podejrzenie, że odkryła jakieś wewnętrzne porozumienie z promotorką miłosierdzia.
– Obawiałam się decyzji reżysera, który powierzył mi tę rolę. Wcześniej zabierałam się za lekturę „Dzienniczka”, ale go nie przebrnęłam mimo starań. Wiem o s. Faustynie znacznie więcej niż kiedyś, podziwiam ją jako kobietę, jako osobę - za jej upór, siłę i za bezwarunkowe oddanie się Chrystusowi - mówi Dominika Łączkowska, odtwórczyni głównej roli w spektaklu.
Rafał Radliński, aktor i wychowawca młodzieży zwraca uwagę, że istotne jest spojrzenie na św. Faustynę z perspektywy otaczających ją ludzi, sióstr zakonnych i rodziny. Jego zdaniem sztuka realizowana przez Teatr Pierwszego Kontaktu ukazuje, jak bardzo ważny dla każdego z nas jest wpływ drugiego człowieka.
Z okazji 10. lecia istnienia Teatr Pierwszego Kontaktu, który ma swoim koncie przedstawienia o różnorodnej treści i tematyce, podjął się realizacji spektaklu zatytułowanego „Zwyczajne życie siostry F.”. Sztuka została zrealizowana o wypowiedzi św. siostry Faustyny zawarte w „Dzienniczku”, scenariusz oparto także na książce: „Wspomnienia o Świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej”, przy współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Realizacja spektaklu odbyła się również dzięki stypendium prezydenta Lublina. Premiera przedstawienia odbędzie się 21 czerwca w DK LSM przy ul. Wallenroda 4a.