Dyskutowano o bieżących wydarzeniach i działaniach. Oczywiście w centrum były obchody odpustu w archikatedrze lubelskiej, zmiany personalne księży, posługi wakacyjne i Światowe Dni Młodzieży.
Obrady księży dziekanów z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim, przy udziale bp. Mieczysława Cisło, odbyły się już tradycyjnie w auli Caritas.
Księża dziekani zobowiązani są do zorganizowania zebrania dla księży proboszczów i wikariuszy w swoich dekanatach i przekazania informacji oraz zaleceń biskupa diecezjalnego.
Abp Budzik poinformował, że tegorocznym uroczystościom maryjnym w archikatedrze lubelskiej 3 lipca będzie przewodniczył - urodzony w polskiej rodzinie na Ukrainie - bp. Bronisław Bernacki z Odessy.
Dzień ten będzie miał bardzo mocny akcent misyjny, gdyż właśnie w tym czasie mija 40 lat od wysłania pierwszych księży z archidiecezji lubelskiej na misje do Zambii. Abp Bolesław Pylak zdecydowała się na wysłanie pierwszych misjonarzy do Zambii z archidiecezji lubelskiej, a byli to: ks. Stanisław Stanisławek i nieżyjący już ks. Marian Flis. - Dziś wiemy, że istotą chrześcijaństwa jest nie tylko przylgnięcie do Chrystusa, ale również głoszenie Go - mówił abp. Stanisław Budzik, przypominając tamto historyczne wydarzenie.
Abp. Budzik podsumował również obchody jubileuszu 1050. chrztu Polski. Przedstawił główne punkty ostatnich obrad KEP, odniósł się do nauczania papieża Franciszka. Wracając do dyskusji na temat „Amoris laetitia” podkreślił za przedstawicielami KEP, iż należy wypracować całościowy program duszpasterstwa małżeństw i rodzin w oparciu o ten dokument.
Metropolita lubelski kolejny raz przypomniał o otwarciu się na uchodźców. Powiedział również, że biskupi poparli wniosek „Solidarności” w kwestii ograniczenia handlu w niedzielę. Jeszcze raz przypomniał, że biskupi stojąc stanowczo na stanowisku, że każde życie jest święte, nie popierają jednak stanowiska, które chce karać kobiety, które dokonały aborcji. Metropolita lubelski zwrócił uwagę na fakt, iż chrześcijańska logika nakazuje praktykowanie sakramentu pokuty i pojednania, a nie stosowanie kar.
Podczas obrad głos zabrał również ks. dr Adam Bab, który informował o przygotowaniach do diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. W lipcu do Lublina i na Lubelszczyznę przyjedzie 2.700 osób zza granicy. 1700 to osoby młode, które wezmą udział w dniach w diecezji. 1000 osób z zagranicznych wspólnot neokatechumenalnych dotrze do Lublina 25 lipca. Na dzień dzisiejszy 2 tys. osób zarejestrowało się w diecezji na wyjazd na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie, kolejnych 700 osób pojedzie wraz ze swoimi duszpasterzami.
Jeśli chodzi o spotkanie na Arenie Lublin, każda parafia otrzymała kwoty wejściówek. - Jeżeli zostaną zrealizowane to na Arenę Lublin z naszych parafii przybędzie 13. tys. osób, a biorąc jeszcze pod uwagę młodzież z KSM, LSO i Oazy - to możemy liczyć łącznie na 16 tys. osób - wyjaśniał ks. Bab.
O kwestii bezpieczeństwa na Arenie Lublin mówił ks. Mirosław Ładniak. Zapewniał, że nieustannie trwają ćwiczenia i szkolenia, które mają na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa uczestnikom święta. Jednocześnie zaapelował do duchownych: - To od was zależy w jakim stopniu Arena Lublin się zapełni i jakie będzie świadectwo wiary lubelskiego Kościoła.
Zwracał uwagę, że tegoroczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę może być mniej liczna ze względu na bliskość czasową ze spotkaniem z papieżem Franciszkiem. Zachęcił jednak księży, aby wsparli go w promocji tego wydarzenia. Tegorocznym hasłem pielgrzymki jest: „Miłosierni jak Ojciec”. Cena pakietu pielgrzyma wynosi 75 zł. Jednak istnieje możliwość skorzystania z funduszu solidarnościowego „Idę z Tobą”.