Nowy numer 13/2024 Archiwum

Chodźmy na odpust do św. Piotra

Ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła pod wezwaniem św. Piotra Apostoła w Lublinie, zaprasza na uroczystości odpustowe. Po modlitwie przewidziana jest agapa w ogrodzie pojezuickim.

Święci Piotr i Paweł przez Kościół rzymski ukazywani byli razem. Potwierdzenie tego znajduje się już w Pierwszym Liście Klemensa. Podobnie przedstawia ich św. Ignacy Antiocheński oraz św. Ireneusz z Lyonu. Ten ostatni, jak podkreśla wybitny biblista Joachim Gnilka, w Adversus haereses używa zwrotu: „Piotr i Paweł głosili w Rzymie Ewangelię i założyli Kościół”. Zdaniem św. Ireneusza, męczeństwo Piotra i Pawła w Rzymie, jak również wielu innych męczenników, legło u podstaw jedynego w swoim rodzaju pierwszeństwa Kościoła rzymskiego.

Kościół wschodni - jak zauważa niemiecki egzegeta - widzi w św. Piotrze charyzmatyka, powiernika objawień i Bożych tajemnic, który wszystkim chrześcijanom może służyć jako wzorzec wiedzy, duchowości i mądrości. Kościół zachodni już od starożytności koncentrował swoją uwagę na urzędzie Piotra, przy dużym wpływie Tertuliana. Od tego momentu wielkie znaczenie odgrywał charakter jurydyczny.

Z kolei Kościół reformacji bardziej docenił osobę św. Pawła niż św. Piotra. Rozłam dokonany przez reformację jest kolejnym odseparowaniem, po podziale na chrześcijaństwo wschodnie i zachodnie, św. Piotra i św. Pawła. Dziś podkreśla się, że mając na uwadze ducha ekumenizmu, można zbliżyć na nowo owe tradycje i spojrzenia na świętych męczenników.

Szymon Piotr urodził się w Betsaidzie. Zginął ukrzyżowany głową w dół, na wzgórzu Watykańskim ok. 67 roku. Natomiast Paweł (Saul) urodził się w Tarsie, między 5 a 10 r. po Chrystusie. Nazywany jest Apostołem Narodów ze względu na swoje podróże misyjne i listy. Św. Paweł został ścięty za panowania Nerona między 66 a 77 rokiem. Część apokryfów wskazuje na wspólną datę śmierci Piotra i Pawła - 29 czerwca 67 roku.

Chodźmy na odpust do św. Piotra   Kościół jest otwarty każdego dnia dla osób szukających ciszy ks. Rafał Pastwa /Foto Gość W kościele pod wezwaniem św. Piotra przy ul. Królewskiej z pewnością można znaleźć i piękno, i ciszę, i atmosferę do modlitwy. Świątynia ta jest coraz chętniej odwiedzana przez osoby, które poszukują skupienia. Coraz więcej par decyduje się na zawarcie w tym malowniczym miejscu sakramentu małżeństwa.

W dzień świętych apostołów i męczenników Piotra i Pawła w kościele przy ul. Królewskiej przeżywany będzie odpust. Główna Msza św. zostanie odprawiona o 18.00. Będzie jej przewodniczył ks. Jarosław Orkiszewski, ekonom archidiecezji lubelskiej. Po zakończonej liturgii uczestnicy odpustu są zaproszeni na agapę do ogrodu pojezuickiego.

Kościół przy ul. Królewskiej jest otwarty na mieszkańców miasta każdego dnia. Od lipca tego roku w kościele św. Piotra będzie posługiwać dodatkowo dwóch nowych duszpasterzy, którzy otrzymali nominacje od metropolity lubelskiego. - Codziennie o 15.00 jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie Msza św. Od poniedziałku do piątku o 17.00 gromadzi się młodzież ze wspólnot neokatechumenalnych na adorację przed Najświętszym Sakramentem. Modlą się w intencji misji i misjonarzy, za rodziny, które wyjechały na misje. Codziennie jest kilkadziesiąt młodych osób, bardzo się z tego cieszę. Każdego dnia o 18.00 jest również Msza św. - wylicza ks. Suszyło.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy