Rozpoczyna się odliczanie do przeszczepu szpiku u Beaty Nowak, u której kilka miesięcy temu lekarze zdiagnozowali włóknienie szpiku. Polonistka z III LO im. Unii Lubelskiej zostanie poddana przeszczepowi w Katowicach.
Od początku było wiadomo, że jedyną szansą na powrót Beaty do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego.
Okazało się jednak, że pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 010 000 potencjalnych dawców i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie nie było dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Beatą.
Rozpoczęła się więc akcja poszukiwania bliźniaka genetycznego, w którą zaangażowali się rodzina, przyjaciele i uczniowie Beaty Nowak.
Rejestracja dawców pod hasłem „Beata i Inni potrzebują Twojej pomocy”, która odbyła się w kilku miastach naszego kraju, przyniosła ponad 1200 chętnych, by oddać szpik potrzebującym.
Właśnie otrzymaliśmy informację, że znalazł się bliźniak genetyczny pani Beaty. - Bardzo się cieszymy, wspieramy panią Beatę i mocno trzymamy kciuki, by wszystko się udało - mówi Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS, która od początku bardzo angażowała się w poszukiwania dawcy.
Z nieoficjalnych informacji redakcja GN dowiedziała się, że choć w Polsce znalazło się dwóch potencjalnych dawców dla Beaty Nowak, dawca, którego kod genetyczny jest najbardziej zbliżony do kodu pani Beaty, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
- Gdy usłyszeliśmy, że jest dawca, wszyscy zaczęliśmy płakać - mówi Livia Śpiewak, była uczennica i inicjatorka akcji poszukiwania dawcy dla pani Beaty. - Kamień spadł nam z serca. Teraz wierzymy, że już wszystko będzie dobrze. Ja mam taką świadomość, że Ktoś nade mną czuwa. Nie może być inaczej, skoro to się udało - dodaje.
Aktualnie Beata Nowak przebywa w szpitalu w Katowicach i jest przygotowywana do przeszczepu. Sam przeszczep także odbędzie się w Katowicach. - Myślę, że realnym momentem przeszczepu może być początek września - informuje Katarzyna Poniatowska - choć oczywiście o tym zawsze decyduje lekarz - dodaje.