Nowy numer 3/2021 Archiwum

Znalazł się bliźniak genetyczny Beaty Nowak

Rozpoczyna się odliczanie do przeszczepu szpiku u Beaty Nowak, u której kilka miesięcy temu lekarze zdiagnozowali włóknienie szpiku. Polonistka z III LO im. Unii Lubelskiej zostanie poddana przeszczepowi w Katowicach.

Od początku było wiadomo, że jedyną szansą na powrót Beaty do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego.

Okazało się jednak, że pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 010 000 potencjalnych dawców i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie nie było dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Beatą. 

Rozpoczęła się więc akcja poszukiwania bliźniaka genetycznego, w którą zaangażowali się rodzina, przyjaciele i uczniowie Beaty Nowak.

Rejestracja dawców pod hasłem „Beata i Inni potrzebują Twojej pomocy”, która odbyła się w kilku miastach naszego kraju, przyniosła ponad 1200 chętnych, by oddać szpik potrzebującym. 

Właśnie otrzymaliśmy informację, że znalazł się bliźniak genetyczny pani Beaty. - Bardzo się cieszymy, wspieramy panią Beatę i mocno trzymamy kciuki, by wszystko się udało - mówi Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS, która od początku bardzo angażowała się w poszukiwania dawcy. 

Z nieoficjalnych informacji redakcja GN dowiedziała się, że choć w Polsce znalazło się dwóch potencjalnych dawców dla Beaty Nowak, dawca, którego kod genetyczny jest najbardziej zbliżony do kodu pani Beaty, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. 

- Gdy usłyszeliśmy, że jest dawca, wszyscy zaczęliśmy płakać - mówi Livia Śpiewak, była uczennica i inicjatorka akcji poszukiwania dawcy dla pani Beaty. - Kamień spadł nam z serca. Teraz wierzymy, że już wszystko będzie dobrze. Ja mam taką świadomość, że Ktoś nade mną czuwa. Nie może być inaczej, skoro to się udało - dodaje. 

Aktualnie Beata Nowak przebywa w szpitalu w Katowicach i jest przygotowywana do przeszczepu. Sam przeszczep także odbędzie się w Katowicach. - Myślę, że realnym momentem przeszczepu może być początek września - informuje Katarzyna Poniatowska - choć oczywiście o tym zawsze decyduje lekarz - dodaje. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama