Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wybitna poetka kończy 95 lat

Urodzona w Lublinie Julia Hartwig otrzyma niezwykłe życzenia od mieszkańców miasta. Będzie też spacer śladami poetki, lemoniada i czytanie wierszy.

Dzień 95. urodzin poetki zostanie w Lublinie odnotowany i zauważony.

O urodzinach poetki pamiętają wszyscy znający jej twórczość. Natomiast tych, którzy z utworami Julii Hartwig nie mieli jeszcze do czynienia – zapraszamy, by zechcieli z tej okazji sięgnąć po teksty poetki i eseistki.

Z okazji przypadających urodzin poetki „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował okolicznościowe wydarzenie. W samo południe 14 sierpnia spod Teatru Osterwy wyruszy spacer śladami poetki, którego przewodnikiem będzie Marek Słomianowski.

Następnie w Zaułku Hartwigów odbędzie się czytanie lubelskich wierszy Julii Hartwig. Czytać będą mieszkańcy Lublina. Następnym punktem lubelskich obchodów 95. urodzin Julii Hartwig będzie tworzenie kartek urodzinowych, będzie można również złożyć poetce życzenia, które zostaną zarejestrowanie kamerą video. Uczestnicy urodzin zostaną poczęstowani lemoniadą i będą mieli okazje nabyć tom wierszy Julii Hartwig. Nastąpi przy tej okazji odczytanie wiersza „W ciemności”.

95. urodziny Julii Hartwig zbiegają się z jubileuszem 95-lecia Liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. – To jedna z najwybitniejszych absolwentek tej szkoły. Jako społeczność szkoły przyłączamy się do życzeń dla wybitnej poetki – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej. Szkoła założona 7 września 1921 r. m.in. przez bł. Kazimierza Gostyńskiego, była katolicką szkołą dla dziewcząt. Jej katolicki charakter oznaczał otwartość: w szkole uczyły się bowiem dziewczęta z rodzin katolickich, żydowskich, prawosławnych i ewangelickich. Julia Hartwig zdała tu egzamin maturalny w 1939 r.

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie, w mieście do którego w 1917 r. uciekli z bolszewickiej Rosji jej rodzice. Matka Maria, z domu Birjukow, była Rosjanką, ojciec Ludwik - Polakiem. Ojciec w Lublinie otworzył zakład fotograficzny, który stał się źródłem utrzymania rodziny. Poetka w 1936 roku w szkolnym piśmie opublikowała swój pierwszy wiersz. Podczas okupacji przeniosła się do Warszawy, gdzie w latach 1940-1944 studiowała polonistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Była też kurierką AK. Po wojnie kontynuowała studia na KUL, a następnie na UW, przeniesionym po wojnie do Krakowa.

W 1947 r. wyjechała do Paryża, jako stypendystka rządu francuskiego. Po powrocie w 1950 r. zamieszkała na stałe w Warszawie. W latach 1970-1974 z mężem i córką mieszkała w USA i Kanadzie. W okresie PRL była związana ze środowiskiem występującym przeciwko ówczesnej władzy. W stanie wojennym jej mieszkanie stało się miejscem częstych spotkań opozycji. Od 1980 r. wydała w różnych wydawnictwach kilkadziesiąt książek, głównie tomików poezji, ale także dzienników, esejów, szkiców, felietonów. Jest także cenioną tłumaczką z języków francuskiego i angielskiego. W 2009 r. rodzinne miasto nadało Julii Hartwig tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

W ciemności

Obchodzisz urodziny

Po tylu latach nie poznałby cię ojciec ani matka

Urodziny sierpniowe pod spadającymi gwiazdami

To „łzy świętego Wawrzyńca”

łzy oczyszczone z cierpienia

Spadają tak szybko

że nie zdążysz wypowiedzieć swojego imienia

(2002)

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy