Nowy numer 20/2024 Archiwum

Puławy jak Porto Alegre

To już 4. edycja budżetu obywatelskiego w Puławach. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba projektów, które po pozytywnym zaopiniowaniu będą poddane pod głosowanie mieszkańców. W puli BO jest 2 mln zł.

Pierwszy pełny proces tworzenia i realizacji budżetu obywatelskiego odbył się w 1989 r. w Porto Alegre w Brazylii. Tworzenie budżetów partycypacyjnych od kilku lat ma miejsce również w Polsce, pierwszy taki budżet wprowadzono w 2011 r. w Sopocie. Tworzenie budżetu obywatelskiego oparte jest o mechanizmy dyskusji, analizy i podejmowania decyzji w jaki sposób wydawać część pieniędzy z budżetu gminy. W całym procesie może brać udział każdy mieszkaniec danej gminy po ukończeniu odpowiedniego wieku.

W Puławach to już 4. edycja budżetu obywatelskiego. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 123 wniosków. Dla porównania, w roku ubiegłym było ich 57 co oznacza, że mieszkańcy Puław chcą uczestniczyć w procesie decydowania o funduszach budżetu miasta. W puli budżetu obywatelskiego znajduje się 2 mln zł. – 600 tys. zł przeznaczonych jest na projekty ogólnomiejskie, po 350 tys. zł na projekty, które będą realizowane w każdym z czterech rejonów miasta – mówi Ewelina Borawska z Wydziału Komunikacji Społecznej UM Puławy.

- Obecnie trwa opiniowanie projektów i potrwa do 12 sierpnia, kiedy to projekty zostaną przekazane do Doraźnej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Rady Miasta Puławy, która zdecyduje czy dany wniosek zostanie poddany pod głosowanie mieszkańców, czy też nie – dodaje Borawska. Głównym kryterium poddania pod głosowanie jest to czy wniosek mieści się w kwocie przeznaczonej na budżet obywatelski, czy spełnia wymagania formalno-prawne, czy jest możliwy do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. - W momencie kiedy komisja przekaże zaopiniowane projekty i ostateczną decyzję, to rozpoczną się spotkania z mieszkańcami z czterech rejonów miasta, aby przedstawić ideę budżetu obywatelskiego oraz listę zgłoszonych projektów lokalnych i ogólnomiejskich. Będzie również uzasadnienie pozytywnego lub negatywnego zaopiniowania projektów – precyzuje Borawska.

- Spotkania z mieszkańcami w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego odbędą się w wyznaczonych punktach od 5 do 13 września 2016 r. Zakres tematyczny spotkań będzie obejmował także omówienie systemów głosowania: tradycyjnego i internetowego – informuje Łukasz Kołodziej z UM w Puławach.

Głosowanie internetowe będzie trwało od 19 do 25 września, natomiast głosowanie tradycyjne odbywać się będzie w punkcie zlokalizowanym w urzędzie miasta od 29 września do 1 października. W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy, kto ukończył 16 lat i zamieszkuje na terenie gminy miasto Puławy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy