Wydawnictwo Copernicus Center Press działa pod auspicjami Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, ufundowanego przez wybitnego filozofa, laureata Nagrody Templetona, ks. prof. Michała Hellera.
Jedni cenią sobie okres urlopowy w związku z możliwością nadrobienia zaległości w czytaniu lektur, inni czekają, aż sezon urlopowy minie – by zająć się ciekawymi propozycjami w swoim codziennym rytmie. Jedną z ciekawszych propozycji wydawniczych na drugie półrocze przygotowało wydawnictwo Center Copernicus Press. Pojawi się pięć nowych tytułów popularnej serii „Nauka i Religia”. Oprócz pozycji Tadeusza Pabjana i Stanisława Wszołka ukażą się publikacje książkowe Owena Gingericha, Denisa Edwardsa i poszerzone oraz zaopatrzone uzupełnieniami wydanie „Dwóch ksiąg” Olafa Pedersena.
Poza serią ukażą się wznowienia książek Michała Hellera i Kitty Ferguson. Czytelnicy będą mogli sięgnąć również po „Religię techniki”, w której David F. Noble precyzyjnie ukazuje jak bardzo religia stanowi siłę napędową cywilizacji. Ponadto wydawnictwo Center Copernicus Press przygotowuje książki Fransa de Waala, Robina Dunbara, Bartosza Brożka oraz Daniela C. Dennetta. Ciekawa propozycja będzie z pewnością publikacja zatytułowana „Mit neuronów lustrzanych” Gregorego Hickoka, który dokonuje rewizji tej jakże popularnej teorii we współczesnej neuronauce.
Frans de Waal jest autorem ksiązki „Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?”. Ten holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich. Jego zdaniem możemy rozsądnie oczekiwać, że zwierzęta dążą ku czemuś, bawią się, niepokoją, współczują i czują smutek. Książka de Waala jest pełna pasji, napisana żywym językiem i stanowi manifest „nowego antropomorfizmu”, - programu naukowego - zmierzenia się z faktem, że jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Z drugiej strony każdy gatunek jest jednak inny i w kontakcie ze słoniem, foką, psem czy lemurem musimy użyć wszelkiej naszej domyślności i empatii, aby „wejść w ich świat” i dostrzec inteligencję oraz spryt tych istot. Czy jednak człowiek jest na tyle sprytny – dowiemy się z książki.
Natomiast Tadeusz Pabjan w książce „Anatomia konfliktu. Miedzy nowym ateizmem a teologią nauki” stawia pytanie o to, skąd się bierze przekonanie o nieuniknionym konflikcie pomiędzy nauką i wiarą oraz dlaczego ateizm ma być logiczną konsekwencją teorii ewolucji? Co to znaczy, że nauki przyrodnicze rzucają nowe światło na teologiczną prawdę o stworzeniu i działaniu Boga w stworzonym świecie? Pabjan swoją uwagę poświęca przede wszystkim teorii ewolucji podkreślając konieczność odróżnienia tej teorii od jej filozoficznych interpretacji, i zaznacza, że nie ma żadnych podstaw do przeciwstawiania tej teorii teologicznej prawdzie o stworzeniu świata przez Boga, i dopatrywania się w niej jakiegokolwiek zagrożenia dla tej prawdy. Opowiada się za słusznością kreacjonizmu ewolucyjnego, zgodnie z którym Stwórca powołuje Wszechświat do istnienia i nieustannie w nim działa za pośrednictwem praw przyrody, które powodują nieustanny rozwój wszechświata i umożliwiają ewolucję życia.
Książka „Przedziwny człowiek. Sekretne życie Paula Diraca, geniusza mechaniki kwantowej” otworzy nowy rozdział wydawniczy, gdyż CCP będzie wydawać również biografie wybitnych naukowców.