Tylko od mieszkańców zależy, na co zostaną przekazane pieniądze w ramach budżetu partycypacyjnego. To druga edycja Budżetu Obywatelskiego w Opolu Lubelskim. Rok temu zgłoszono 17 wniosków. Dotyczyły kultury oraz inwestycji.
15 lipca rozpoczyna się kolejna edycja programu konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego na przyszły rok w Opolu Lubelskim.
Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w Opolu Lubelskim została zrealizowana w 2015 r. Zgłoszono wtedy 17 wniosków. Cztery dotyczyły kultury, natomiast pozostałe miały charakter inwestycyjny. Z tego 5 projektów uzyskało dofinansowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział ponad 2,5 tys. mieszkańców.
- Tak jak w roku ubiegłym samorząd przekazuje bezpośrednio mieszkańcom Opola Lubelskiego możliwość samodzielnego przeznaczenia części środków budżetowych w wysokości 100 tys. zł na wybrane zadania. W ramach Budżetu Obywatelskiego mogą zostać zrealizowane projekty w dwóch kategoriach: inwestycyjne oraz społeczne służące mieszkańcom całej gminy, wykazujące znaczenie i korzyści społeczne – informują urzędnicy.
Zgłaszanie zadań przez mieszkańców zakończy się już jutro. Powołany przez Dariusza Wróbla, burmistrza Opola Lubelskiego Miejski Zespół ds. Konsultacji Budżetu Obywatelskiego do 30 września dokona oceny formalnej zgłoszonych projektów i opracuje listę tych, które zostaną poddane pod głosowanie.
Głosowanie na poszczególne projekty odbędzie się od 3 do 14 października 2016 r. w dni robocze, w godzinach pracy urzędu. - Mieszkańcy będą mogli zagłosować za pomocą dwóch oddzielnych kart do głosowania: jednej na projekt społeczny i drugiej na projekt inwestycyjny, na których będą wybierali jedno wskazane przez siebie zadanie do realizacji – informuje Krzysztof Ryczek, inspektor ds. informacji urzędu miasta w Opolu Lubelskim.
Ustalenie wyników głosowania nastąpi przed 30 października 2016 r., a projekty, które uzyskają największą liczbę głosów zostaną wpisane do projektu budżetu gminy na przyszły rok.
- Zgłaszane do realizacji pomysły powinny mieć charakter ogólnodostępny, czyli muszą być zlokalizowane w centrum gminy i dostępne dla wszystkich mieszkańców. Projekt inwestycyjny musi być położony na nieruchomości stanowiącej własność gminy i musi być zgłoszony w oznaczonym terminie - precyzują urzędnicy.