Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Bezpłatne badanie krwi, czyli "Profilaktyka po lubelsku"

22 września w140 placówkach w całym województwie będzie można bezpłatnie wykonać morfologię krwi. Ofertę dla mężczyzn przygotowało również Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, również w tym roku 22 września będzie dniem rozpoczęcia kolejnej akcji „Profilaktyka po lubelsku”. Tego dnia 140 związkowych przychodni na terenie całego województwa od 8.00 do 13.00 będzie  pobierać swoim pacjentom krew na morfologię krwi. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie - tłumaczą organizatorzy akcji.

Także Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oferuje działania profilaktyczne w związku z trwającym od 26 do 30 września Europejskim Tygodniem Urologii. Wszyscy mężczyźni będą mogli przeprowadzić badania urologiczne i spotkać się ze specjalistą po uprzedniej rejestracji. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 81 454 15 70, który jest czynny codziennie od 8.00  do 15.00.

- Profilaktyka jest niezwykle istotną częścią medycyny, w naszym kraju od zawsze niedoinwestowana i zaniedbywana. W związku z tym, że działania profilaktyczne i edukacja zdrowotna w Polsce przedstawia wiele braków, lekarze rodzinni zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców podjęli inicjatywę zmniejszenia tych niedostatków przynajmniej wobec własnych pacjentów - tłumaczą lekarze z LZLRP.

Inauguracyjna akcja „Profilaktyki po lubelsku” odbyła się rok temu 22 września w Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród pacjentów świadczącym o dużej potrzebie podobnych działań. Wykonano niemal 5.5 tys. badań morfologii krwi, zarejestrowano 573 potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku.

Oprócz wykonania morfologii krwi, w ramach akcji przewidziana jest edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W tym zakresie akcję wspiera Fundacja Dawców Komórek Macierzystych Szpiku DKMS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy