Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przełamują bariery

19 września w Rzeszowie odbyła się Podkarpacko-Lubelska Regionalna Gala XI Edycji Konkursu LODOŁAMACZE. W kategorii "instytucja" III miejsce zdobył Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej.

Statuetka przyznawana jest co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Organizatorzy poszukują firm otwartych na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, a przy tym wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników. W tym roku w kategorii "instytucja' o nagrodę ubiegało się 11 instytucji 

UMCS otrzymał nagrodę za "szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny naśladowania".

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podejmuje szereg działań, których celem jest podniesienie jakości życia studentów z niepełnosprawnością. - Działania naszej uczelni służą wyrównywaniu szans edukacyjnych tej grupy studentów, a także przygotowaniu do pełnienia przyszłych ról społecznych takich jak: pracownik, członek społeczności lokalnej, lider kreujący zmiany w przestrzeni publicznej - informuje rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. - Proponujemy studentom z niepełnosprawnością następujące formy wsparcia, które mają na celu dostosowanie procesu dydaktycznego do potrzeb studentów: bezpłatny transport, pomoc asystenta, wypożyczalnia sprzętu, lektorat z języka angielskiego, aktywność sportowa, szkolenia z zakresu rozwoju osobistego i efektywnego uczenia się.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej działa także prężnie Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych "Alter Idem", które na równych prawach zrzesza studentów pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Zrzeszenie organizuje wydarzenia, których celem jest integracja środowiska akademickiego wokół potrzeb osób z niepełnosprawnością 

UMCS podejmuje także działania w zakresie aktywizacji zawodowej studentów z niepełnosprawnością. - Realizujemy projekt we współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego i innymi uczelniami w Polsce "Staż w administracji publicznej droga do zatrudnienia na otwartym rynku pracy". Studenci i absolwenci z niepełnosprawnością są w nim przygotowywani do poruszania się po otwartym rynku pracy - wyjaśnia A. Adamska. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama