Nowy numer 23/2020 Archiwum

Szokująca wypowiedź ks. profesora

Ks. prof. Tadeusz Guz świętowanie Reformacji nazywa utożsamianiem Boga z szatanem. Kolejne już tego typu jego nagranie zostało właśnie opublikowane w sieci.

- Jeżeli strona kościelna, mówię tutaj generalnie, nikogo nie wyłączając, jeżeli strona kościelna będzie obchodzić Reformację z innych racji, jak tylko z faktu żeby pójść i zdobyć tych ludzi dla Boga - to popełni akt apostazji, czyli herezję - mówi ks. prof. Tadeusz Guz na spotkaniu, które zostało zarejestrowane i opublikowane w Internecie.

- Świętować taką zbrodnię, świętować utożsamienie Boga z szatanem - to jest najwyższym aktem herezji. Nie znam drugiego człowieka w dziejach kultury duchowej, szeroko pojętej, poza Marcinem Lutrem, który w tak systematyczny sposób dokonał satanizacji Boga. Nie znam - tłumaczył słuchaczom.

Ks. prof. Tadeusz Guz nie jest specjalistą od ekumenizmu. Swoje poglądy wygłasza m.in. na spotkaniach Przyjaciół Radia Maryja, jest związany ze środowiskiem Radia Maryja.

Ks. prof. Guz jest również związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Mimo tematyki poruszonej przez ks. profesora na materiale filmowym, jego głównym kierunkiem zainteresowań naukowych nie jest teologia lecz filozofia prawa. W swoich badaniach koncentruje się również na aspektach wyobcowania społecznego.

W opinii naszej redakcji wypowiedź ks. profesora jest sprzeczna z duchem ekumenizmu i ewangelicznego dążenia do wzajemnego poznania się wyznawców Chrystusa. Tworzy niepotrzebny klimat napięcia w świecie, który i tak wystarczająco jest naznaczony podziałami.

Jan Paweł II w liście z 31 października 1983 r. do  kard. Jana Willebrandsa, przewodniczącego Sekretariatu Jedności Chrześcijan z racji 500 rocznicy urodzin doktora Marcina Lutra w Eisleben, przypadającej na 10 listopada 1983 r.  napisał m.in. „W pokornej kontemplacji tajemnicy Bożej Opatrzności i w pobożnym nasłuchiwaniu tego, czego nas dzisiaj uczy Duch Boży poprzez wspominanie wydarzeń epoki Reformacji, Kościół stara się poszerzyć granicę swojej miłości, aby wyjść naprzeciw jedności tych wszystkich, którzy, jako ochrzczeni, noszą imię Jezusa Chrystusa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Abronsius
  27.10.2016 19:06
  Bonawentura Myszkowski "Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd." Jakich ludzi wprowadzam - Pańskim zdaniem w błąd? Ja dyskutuję tylko i wyłącznie z Panem z pozycji człowieka zagubionego i poszukującego - natomiast pseudoprofesor Guz wygłasza z niewykłym poczuciem pewności siebie swe elukubracje z pozycji jakoby naukowego autorytetu, którym legitymizuje swą żałosną ignorancję
  doceń 85
 • MichałJędryka
  18.11.2018 00:01
  MichałJędryka
  Hm. A co to jest "duch ekumenizmu"? Domyślam się że to taki byt analagiczny do "ducha soboru"?
  doceń 10
 • marek65
  19.11.2018 14:01
  marek65
  Ja czytałem i Lutra i niemieckie publikacje na temat i ks.prof. Guzy ma po prostu rację. Tu nie chodzi o wspomniany w dyskusji komentarz do Psalmu, ale o pismo do Erazma pt."O niewolnej woli". Bóg tam przedstawiony przez Lutra to na pewno nie Bóg Ojciec Biblii. To jakieś filozoficzne monstrum na pewnym etapie samookreślenia stające się "szatanem" z potem przezwyciężające to na drodze do samopoznania. Tkwiący u podstaw tej filozofii gnostycyzm jest podstawą satanizmu i prześladowania czarownic w XVI i XVII wieku moim zdaniem. Jak daleko to sięga można zobaczyć u Lutra, kiedy do narzędzi diabła sprowadza żydów (jako tych którzy zbawienia już nie dostąpią) buntujących się chłopów nie wspominając już o papieżu. I wszystko to Lutrowi objawił Bóg! No więc jaki to był "bóg", którego Luter spotkał? Prześladować tych, którzy mówią prawdę dla poklasku mediów, akceptacji przełożonych... to OBRZYDLIWE!
  doceń 14
 • JAWA25
  23.11.2018 13:32
  inna wypowiedź Guza: "Europa została pomyślana w wiecznym rozumie Boga Ojca i wypowiedziana po raz pierwszy w wieczności wtedy, kiedy Bóg Ojciec rodził Syna. W tych narodzinach Syna- Słowa, Bóg Ojciec wypowiedział słowo o Europie, plan stworzenia Europy. I po tchnieniu wraz z wiecznym Synem trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej, czyli Ducha Świętego, Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty jako Trójca Przenajświętsza dokonała aktu cudownego, imponującego dla każdego myślącego ludzkiego rozumu i każdego anielskiego rozumu: aktu kreacji Europy. A zatem Europa pochodzi z wiecznego planu Boga Ojca" link odrzucony przez automat
  doceń 84
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama