Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Dawna masarnia jak nowa

Na tyłach dawnej piwiarni w Muzeum Wsi Lubelskiej powstała ekspozycja masarni pracującej dawniej na potrzeby lokalu Jaworskich w Siedliszczu.

Z początkiem października ekspozycja prowincjonalnego miasteczka w Muzeum Wsi Lubelskiej wzbogaciła się o nowe wnętrze. W murowanej przybudówce domu z Siedliszcza powstała ekspozycja masarni. Wnętrze urządzone zostało na wzór przedwojennej masarni prowadzonej, razem z piwiarnią, przez rodzinę Jaworskich w Siedliszczu.

W końcu lat trzydziestych przerabiano tu średnio dwie sztuki trzody chlewnej na tydzień, a większość wyrobów serwowana była w piwiarni. Ekspozycja składa się z trzech wnętrz: sieni z wędzarką, pomieszczenia masarni oraz magazynu, gdzie stoją naczynia drewniane i kamionkowe służące do peklowania wędlin. Bardzo ciekawym eksponatem jest oryginalny kocioł do parzenia wędlin, odtworzone stoły masarskie z dużymi maszynkami do mielenia mięsa zwanymi wilkami oraz haki do zawieszania wędlin zamocowane w deskach na ścianach pomieszczenia.

Autorem ekspozycji jest kustosz, Krzysztof Wiśniewski - kierownik Działu Etnografii.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest czynne w październiku codziennie od 9.00 do 16.00.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma