Kościół na Czubach znają wszyscy. To tu w 1987 r. Mszę św. sprawował Jan Paweł II. Tutaj też od 20 lat odbywa się międzynarodowy festiwal organowy.
W przyszłym roku całe nasze miasto będzie świętować 30. rocznicę pobytu papieża Polaka w Lublinie. Zaszczytu przyjęcia Jana Pawła II dostąpiła parafia, której kościół w tamtym czasie był jeszcze w budowie.
Pierwszym proboszczem kościoła na Czubach został ks. Ryszard Jurak, który tę funkcję sprawował do zeszłego roku. Pałeczkę po nim przejął były ekonom diecezji i twórca Charytatywnego Stowarzyszenia „Misericordia” ks. Tadeusz Pajurek. – Zawsze lubiłem pracę duszpasterską – opowiada ks. Tadeusz. – Gdy przyszedłem do parafii Świętej Rodziny, postanowiłem sobie, że jeśli tylko będzie to możliwe, chciałbym zrealizować to wszystko, do czego przygotowywałem się na studiach i o czym, będąc w formacji Ruchu Światło–Życie, nieustannie myślałem. Chciałem stworzyć wspólnotę wspólnot.
W parafii Świętej Rodziny wspólnot jest rzeczywiście dużo. – Mamy wiele grup, które są zazwyczaj obecne w każdej parafii, ale mamy też wspólnoty nietypowe, jak choćby grupę czcicieli Cudownego Medalika czy grupę św. Michała Archanioła – wymienia proboszcz. Parafia stawia także na młodzież. – Powoli tworzymy tzw. spotkania biblijne. Chcemy zagospodarować młodych, którzy zaangażowali się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży i w nich uczestniczyli – wyjaśnia.
Ksiądz Tadeusz przekonuje, że parafia tylko wtedy żyje, gdy w centrum jest Eucharystia. – Wszystkie wspólnoty, jakie u nas działają, przychodzą tu, do źródła. Pierwszą rzeczą, jaką wprowadziłem, gdy zostałem proboszczem, była codzienna Msza św. w południe z możliwością sakramentu pojednania. Myślałem o ludziach starszych, którzy rano i wieczorem często nie mogą dotrzeć do kościoła – podkreśla. Specjalnie z myślą o ludziach starszych we współpracy z Urzędem Miasta powołany został do życia także klub seniora, który funkcjonuje w Domu Akcji Katolickiej.
Już 16 października o godz. 19 w kościele Świętej Rodziny po raz 20. odbędzie się finał Międzynarodowego Festiwalu Organowego Czuby 2016. W programie m.in. pieśni patriotyczne i sakralne Schuberta, Bacha, Haendla, Mozarta oraz „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego, które odczyta aktor Olgierd Łukaszewicz.