Poświęcenie kościoła przy ul. Bursztynowej w Lublinie odbyło się 23 lata od erygowania parafii i 15 lat od rozpoczęcia budowy kościoła. Budowniczym i zarazem proboszczem jest ks. prałat Józef Dziduch.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Lublinie od 4 października 2014 r. jest miejscem kultu cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej.
Wierni wraz z duszpasterzami przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez rekolekcje. Arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski dokonał uroczystego poświęcenia kościoła 9 października w obecności księży, parafian, zaproszonych gości, reprezentantów polskiego parlamentu i prezydenta miasta.
Zgodnie z obrzędem poświęcono, namaszczono i okadzono ściany świątyni. Arcybiskup namaścił również mensę ołtarza.
Podczas obrzędu poświecenia kościoła okadza się ołtarz, ściany i wiernych ks. rafał Pastwa /Foto Gość W homilii abp. Stanisław Budzik zaznaczył, że współczesny człowiek szuka sensu życia i sensu wiary, a niektórzy łudząc się myślą, że mogą to wszystko odnaleźć poza Chrystusem.
- Stwarzając człowieka, Bóg złożył w jego sercu tak wielkie pragnienia, że nic co skończone nie potrafi ich zaspokoić. Istota ludzka jest nieustannie w pogoni, w poszukiwaniu osoby absolutnego zaufania. Nawet wtedy, kiedy sobie tego nie uświadamia. Ale Bóg wychodzi naprzeciw człowieka, aby go zbawić. To Chrystus uwolnił nas od myślenia wyłącznie o sobie. Objawia wreszcie światu Boga miłosiernego - mówił.
Nawiązując do działania Dobrego Pasterza zauważył: - Nikt nie jest zapomniany i opuszczony. Dobry Pasterz czuwa nad nami, odróżnia głos każdego z nas, wyznaczając każdemu z nas rolę do odegrania w świecie.
Dopełnieniem obrzędu poświęcenia kościoła jest liturgia eucharystyczna ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Na zakończenie liturgii słowa wdzięczności wyraził ks. prał. Józef Dziduch, proboszcz parafii. Podziękował obecnemu metropolicie, ale także wspomniał abp. Bolesława Pylaka i nieżyjącego abp. Józefa Życińskiego.
Wyraził wdzięczność księżom i współpracownikom, parafianom i dobroczyńcom, architektom i tym wszystkim, którzy poprzez pracę, modlitwę i codzienne zaangażowanie przyczynili się do powstania kościoła i parafii tętniącej życiem.
Podczas uroczystości wystąpił chór parafialny, nie zabrakło w trakcie liturgii również profesjonalnego śpiewu ks. Huberta Wysmulskiego. Natomiast ministranci i lektorzy pod kierunkiem ks. Damiana Ziętka i przy współpracy z ks. Grzegorzem Bogdańskim, ceremoniarzem archidiecezjalnym, zadbali o sprawny przebieg uroczystości poświęcenia kościoła.