Kapituła w tajnym głosowaniu przyznała pięć wyróżnień, oraz wybrała trzy najlepsze produkty turystyczne 2016 roku, które otrzymały promocję do etapu ogólnopolskiego, prowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną.
Do etapu ogólnopolskiego zarekomendowano trzy produkty. Trzecie miejsce w konkursie otrzymały „Apartamenty w Drzewach” w Nałęczowie. Drugie miejsce w konkursie otrzymał „Zamojski wehikuł czasu”, cykl wydarzeń i rekonstrukcji, który na stałe wpisał się w kalendarz Zamościa.
Natomiast pierwsze miejsce otrzymała „Noc Kultury”. Nagrodę odebrała Joanna Wiewiórka-Kamieniecka, koordynator „Nocy Kultury”. – To praca całego zespołu, jesteśmy szczęśliwi – powiedziała.
Joanna Wiewiórka-Kamieniecka, koordynator „Nocy Kultury” odbiera nagrodę dla najlepszego produktu turystycznego Lubelszczyzny. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Podczas podejmowania decyzji kapituła analizowała atrakcyjność i dostępność dla turystów danego produktu oraz zastosowanie innowacji i wykorzystanie nowych technologii, a także gospodarcze znaczenie dla regionu.
Pierwsze wyróżnienie natomiast otrzymał Park Rekreacji „Zoom Natury”. Drugim wyróżniono Lublin Sportival, promujący sporty ekstremalne i zdrowy tryb życia. Kolejne otrzymał Festiwal Języka Polskiego Szczebrzeszyn, który jest świętem czytelników literatury i świętem spotkania z wybitnymi twórcami literatury. Kapituła wyróżniła również cykliczne spływy kajakowe pod nazwą Bug-Humor-Ognisko, w dolinie środkowego Bugu. Ostatnie wyróżnienie przyznano dla Europejskiego Festiwalu Smaku. Nagrodę internautów otrzymały „Apartamenty w Drzewach”.
Podczas VII Lubelskiej Gali Turystyki zaprezentowano również najciekawsze filmy, które promują turystykę oraz ekologię w regionie i kraju. Magdalena Rogus z Departamentu e-Informacji Polskiej Organizacji Turystycznej podkreślała konieczność promocji produktów turystycznych w mediach społecznościowych. – Istotne jest pokazywanie ludzi i miejsc, pobudzanie odbiorców – mówiła, wskazując, że ponad 60 proc. osób dzieli się swoimi przeżyciami z wakacji lub weekendu w sieci.
Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego podkreślił, że działania nagrodzonych i wyróżnionych osób są niezwykle istotne dla gospodarki regionu. – Wasza kreatywność, często nas, urzędników zaskakuje – powiedział. Zachęcił do wykorzystywania środków europejskich i częstego uśmiechu. – Uśmiech nam przedłuża życie. W takim napiętym społeczeństwie trzeba się uśmiechać – radził. Zauważył przy tej okazji, że konieczna jest szersza promocja Lubelszczyzny w wymiarze globalnym, bo może się przyczynić do poprawy funkcjonowania sektora turystycznego w regionie. – Musimy się bardziej promować. Ludzie się boją czasem latać samolotem, dlatego powinniśmy to wykorzystać – podsumował.
Gala odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć specjalnie przygotowany film pokazujący zasięg i jakość działań CSK, które jest wyróżniającą się instytucją kultury w Europie Wschodniej.