GN 2/2021 Archiwum

Burmistrz Świdnika wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności

Waldemar Jakson odebrał wczoraj medal za walkę z ustrojem komunistycznym. Z wnioskiem do prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie odznaczenia wystąpił prezes IPN Jarosław Szarek.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku dla uhonorowania osób, które w latach 1956-1989 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL.”

- Niewątpliwie jest to duży zaszczyt i wyróżnienie – mówi burmistrz Waldemar Jakson – Działania, jakie podejmowałem jeszcze jako młody mężczyzna okazały się niebagatelne dla losów naszego kraju.

Waldemar Jakson od lat 70. aktywnie współpracował z wieloma środowiskami lubelskiej opozycji. Był jednym z wielu kolporterów i drukarzy jacy działali w środowiskach studenckich. Z podziemnymi materiałami docierał również do Świdnika. Brał udział w wielu manifestacjach i akcjach skierowanych przeciwko władzy komunistycznej. Internowany w stanie wojennym.

Oprócz Waldemara Jaksona odznaczenia otrzymali także: Jerzy Jacek Bojarski, Marek Derewiecki, Jacek Dyć, Józef Godlewski, Bronisław Greszata, Tomasz Grudzień, Barbara i Ireneusz Haczewscy, Adam Handerski, Marian Jagusiewicz, Adam Kozaczyński, Anna Łukowska, Stanisław Machnik, Jan Magierski, Andrzej Mathiasz, Kazimierz Mazurek, Jozef Michalczyk, Jan Okoń, Piotr Opozda, Marek Pasieczny, Tadeusz Pyrtak, Jan Sokół, Marek Suszek, Elżbieta Szewczyk, Jan Wasilewski i Tadeusz Zima.

Odznaczenia zostały wręczone w nowej siedzibie lubelskiego oddziału IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama