Tegoroczna, 24. akcja "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" jest w pewnym sensie przełomowa, a to za sprawą rządowego programu Rodzina 500 Plus.
Być może przyszłe odsłony akcji będą w większym stopniu skoncentrowane na osobach starszych i samotnych, które żyją poniżej poziomu zapewniającego dostatnie życie. A może działania organizatorów skupią się na warstwie edukacyjnej, dając dzieciom i młodzieży z rodzin zagrożonych uzależnieniami, wykluczeniem czy ubóstwem szansę na zdobycie narzędzi do lepszego życia. Z pewnością organizatorzy muszą bacznie obserwować obecną sytuację społeczną i ją analizować.
Akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” polega zwłaszcza na organizowaniu zbiórek darów rzeczowych i przekazywaniu ich najmłodszym. Według Ewy Dados, pomysłodawczyni i pełnomocnika Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, przy tym dziennikarki Radia Lublin, chodzi o chęć pomocy najmłodszym w potrzebie - dzieciom z rodzin wielodzietnych, niepełnych, rozbitych, będących w trudnej sytuacji materialnej, niepełnosprawnym, podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych, schronisk i sierocińców, domów samotnej matki. Uczestnicy akcji dzielą się tym, co mają: odzieżą, zabawkami, środkami czystości, słodyczami i artykułami szkolnymi.
Według danych MOPR, tylko w Lublinie z pomocy w formie darów skorzystało w ubiegłym roku ponad tysiąc rodzin. Według prognoz, w tym roku z takiej pomocy może skorzystać 600 rodzin. Oczywiście, z pomocy korzystają również inne, których poziom życia nie jest zadowalający. - Łącznie w Lublinie z naszej pomocy skorzystało w roku ubiegłym 3 tys. rodzin. Reagujemy na potrzeby, wędrując z paczką do konkretnych rodzin. Wiele z nich mieszka poza Lublinem - precyzuje E. Dados.
Pracownicy socjalni MOPR z założenia pracują w terenie z rodzinami i osobami znajdującymi się w potrzebie. - Typujemy rodziny, do których mają w finale trafić dary. Nasi pracownicy podchodzą indywidualnie do każdej osoby potrzebującej wsparcia. W tym roku mamy nieco odmienną sytuację, bo w kwietniu wystartował program Rodzina 500 Plus i rodziny wielodzietne otrzymały wsparcie finansowe z budżetu państwa. Ale trzeba wiedzieć o tym, że jest grupa osób, które funkcjonują powyżej naszych kryteriów dochodowych i progów ustawowych kwalifikujących do świadczeń finansowych, lecz nadal wymagają pomocy - tłumaczy Magdalena Suduł z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.
Już 20 listopada odbędzie się wielka uliczna zbiórka we wszystkich miejscowościach kraju, gdzie zostaną założone sztaby. Będzie to jednocześnie dzień rozpoczęcia zbiórek stacjonarnych. Koniec zbiórek oraz utrata ważności identyfikatorów nastąpi ostatniego dnia tego roku. Tegoroczną akcję patronatem duchowym objął abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.