Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lubelski szlak śmierci. Powstał projekt szlaku upamiętniającego drogę na lubelski Umschlagplatz

Powstał projekt szlaku upamiętniającego granice getta i drogę na lubelski Umschlagplatz - miejsce, skąd wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu.

Z inicjatywą upamiętnienia szlaku, którym przeszło ok. 28 tys. lubelskich Żydów, wyszedł Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. W ramach projektu planowane jest powstanie internetowego serwisu "Lublin. Pamięć Zagłady" oraz programu edukacyjnego.

- Projektowany szlak pamięci przyczyni się do wzrostu świadomości na temat historycznego znaczenia miejsc związanych z Zagładą w Lublinie oraz lepszego rozumienia lokalnego dziedzictwa. Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się 700. rocznicy nadania prawa miejskiego dla Lublina (2017 r.), z okazji której planowana jest m.in. realizacja wydarzeń naukowych i artystycznych podkreślających wkład społeczności żydowskiej w rozwój miasta na przestrzeni wieków. Będzie to też możliwość upamiętnienia tragicznego losu społeczności żydowskiej, która przez wieki współtworzyła tożsamość naszego miasta - podkreślają pracownicy Teatru NN.

Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

Pierwszy transport do obozu zagłady w Bełżcu przybył 17 marca 1942 r. Ta data to także początek „Aktion Reinhardt”, operacji mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Obóz w Bełżcu powstał jako pierwszy spośród trzech tego typu ośrodków. To m.in. tutaj naziści testowali różne metody masowego zabijania, zastosowane później w Treblince i Sobiborze.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy