Biskup Wróbel: kardynałowie słusznie napisali list do Franciszka

Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej miał podkreślić w rozmowie z włoskim dziennikarzem, że krytykowani kardynałowie zrobili dobrze domagając się precyzacji Amoris Laetitia. Zaznaczył, że to nie tylko poprawne zachowanie, ale wręcz obowiązkowe.

Według portalu „Catholicism Pure and Simple” biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej - Józef Wróbel, bioetyk i wykładowca w Instytucie Teologii Moralnej KUL w rozmowie z Michele M. Impolito, dziennikarzem „La Fede Quotidiana” miał powiedzieć, że czterej kardynałowie mieli rację pytając o klarowna wykładnię „Amoris Laetitia”.

Biskup Wróbel miał podkreślić w rozmowie z włoskim dziennikarzem, że krytykowani kardynałowie zrobili dobrze. Zaznaczył, że to nie tylko poprawne zachowanie, ale wręcz obowiązkowe.

– Oni nie zapytali o jutrzejszą pogodę, ale o zagadnienia dotyczące nauczania Kościoła, a więc dotyczące również wiernych – miał powiedzieć bp Wróbel według „Catholicism Pure and Simple”.

Bp Wróbel wytknął ambiwalentność i brak precyzji niektórych fragmentów dokumentu, który jego zdaniem został napisany w zbytnim pośpiechu, bez analizy szerszego kontekstu i wynikających z tego konsekwencji. Zdaniem biskupa należy wnosić pytania do Watykanu w tej materii i przedstawiać je tym współpracownikom papieża, co do których Franciszek ma pewność.

Biskup Wróbel został również zapytany o Komunię dla rozwodników żyjących w powtórnych związkach. Odpowiedział, że Komunia dla nich była niemożliwa przed „Amoris Laetitia”, nie jest możliwa również po wydaniu dokumentu. – Doktryna Kościoła nie jest przedmiotem, który podlega zmianie, gdyż w innym razie nie byłby Kościołem Chrystusa zbudowanym na Ewangelii i Tradycji – powiedział.

Został zapytany również o imigrantów. Podkreślił w odpowiedzi, że chrześcijan obowiązuje zasada porządku miłości. Oznacza to, że chrześcijanie powinni najpierw pomagać swoim najbliższym, w dalszej kolejności sąsiadom, krewnym. Dodał również, że demagogia prowadzi donikąd. Wywiad z bp. Wróblem został opublikowany 21 listopada 2016 r. Obecnie biskupi polscy przebywają na Jasnej Górze, gdzie od 22 do 25 listopada uczestniczą w rekolekcjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..